UX

1. UX (dziedzina)

Definicja

UX to doświadczenie użytkownika w zetknięciu z produktem, systemem czy usługą, zwłaszcza aplikacją czy witryną internetową, wynikające z ich użyteczności, dostępności, wiarygodności itp.; UX to też działalność firm zajmujących tworzeniem głównie produktów internetowych związana z ich skorelowaniem z oczekiwaniami i przyzwyczajeniami odbiorców

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Wymowa przyjazna użytkownikom Po angielsku UX czyta się [jueks], z akcentem na ostatnią sylabę. Wymowa litery u to [ju], a wymowa litery x to [eks]. Czy tak też powinniśmy wymawiać po polsku? Niekoniecznie.
Odmiana przyjazna użytkownikom

Pełna treść tego i 5325 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • projektowanie; użyteczność
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przede wszystkim z tego powodu, że specjalista od UX to tak naprawdę bardzo szerokie pojęcie. Taki specjalista powinien się znać i na badaniach etnograficznych, (...), i na architekturze informacji, i na projektowaniu interfejsów użytkownika, i na ewaluacji... i mogłabym pewnie jeszcze długo wymieniać. W dodatku pracę specjalisty od UX ciężko jest przeliczyć na wyniki. Tak jak programista może być rozliczany za liczbę bezbłędnie napisanych linii kodu, a grafik za liczbę zaprojektowanych elementów graficznych, tak specjalistę od UX można oceniać niejako tylko jakościowo, czyli za to, że się starał, jak mógł, żeby dany system lub produkt stał się lepszy.

uxplus.pl, 15.09.09

Jak zauważa Ben Pines z Elementora, serwis stworzony zgodnie ze sztuką UX-u, musi z jednej strony rozumieć adresata, z drugiej zaś na przykład uwzględniać fakt, że treści na WWW nie tyle czytamy, co… skanujemy wzrokiem. A pierwszy kontakt z serwisem, choćby w przypadku e-commerce, ma przecież niebagatelne znaczenie.

blog.goldensubmarine.com, 20.03.2020

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy; odmienny
lub nieodmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: UX; UX-a; UX-em; UX-ie; UX-owi; UX-u

2. UX (osoba)

Definicja

UX to pracownik zajmujący się projektowaniem aplikacji internetowych itp., uwzględniających przyzwyczajenia, oczekiwania i reakcje użytkowników; wyraz środowiskowy, nieco potoczny

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
By unikać sytuacji, o których mówiła ekspertka: Oni (doradcy zawodowi) nie wiedzą nic o rynku pracy i (uczniowie) potem idą na studia, spotykają się z pracodawcą i nie rozumieją nazw stanowisk. Otwierają stronę z ogłoszeniami o pracę i nie mają pojęcia, o czym jest tam mowa, bo nikt im nie mówił, że mogą zostać UX-em.

raporty.iuw.edu.pl, 10.08.2022

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: UX; UX-a; UX-ach; UX-ami; UX-em; UX-i; UX-ie; UX-om; UX-ów; UX-owi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Ciekawostki

  • Syria — Na blogu: Czy trudno nauczyć się polskiego? I jak szybko może to zrobić uchodźca z Syrii?
  • chłam — A dawniej...
  • udawać Greka — Co ci Grecy w sobie mają, że niektórzy ich udają?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book