jukka

jukka

Definicja

jukka to roślina występująca w kilkudziesięciu gatunkach (byliny, krzewy, drzewa) w Ameryce Północnej i Środkowej, przypominająca nieco palmę, mająca wyrastające w formie rozłożystego pióropusza twarde, mieczowate liście zakończone ostrym kolcem, dzwonkowate, białe lub kremowe kwiaty zebrane w szczytowy, duży kwiatostan w postaci zwisającej wiechy; uprawiana w domach i ogrodach; wyciąg z jukki używany jest do produkcji leków odtruwających i oczyszczających

Wariant
  • juka
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jukki w naturze zakwitają, i to bardzo spektakularnie. Najlepszym tego przykładem jest uprawiana w naszych ogrodach jukka karolińska. Zakwita w formie białych, dzwonkowatych kwiatów, pojawiających się w dużej ilości na rozgałęzionym, wysokim pędzie kwiatostanowym. Wygląda tak wspaniale, że w czasie kwitnienia staje się głównym elementem dekoracyjnym ogrodu. Niestety, gatunki uprawiane w mieszkaniach zakwitają niebywale rzadko.

Katarzyna Józefowicz, budujesz.info, 19.03.15

Jukkę przesadza się co roku do większej doniczki, aby zrównoważyć ciężar masywnego pnia. Po osiągnięciu pewnej określonej wielkości doniczki należy wymieniać tylko górną warstwę ziemi. Bardzo dobrze nadaje się do tego zwykła ziemia do kwiatów doniczkowych.

mojafirma.infor.pl, 12.09.11

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • aczkolwiek — O poprawnym użyciu aczkolwiek
  • Bawarczycy — Ortografia: dlaczego Bawarczyków (piłkarzy) pisać od wielkiej litery?
  • napełnić — Odmiana: napełń czy napełnij?

Ciekawostki

  • dżin — O wariancie dżyn
  • Aleman — Etymologia nazwy Alemanowie
  • nie ma bataNie ma bata to żadnych batów, czyli no buts?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book