NID

NID (instytucja)

Definicja

NID to skrótowo: Narodowy Instytut Dziedzictwa — państwowa instytucja kultury będąca ośrodkiem eksperckim i opiniodawczym dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami, powstała w 2011 roku wskutek zmiany nazwy Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przypomnijmy, że ze względu na brak pieniędzy projekt przeleżał w magistrackich szufladach kilkanaście lat. Wydawało się jednak, że wreszcie zostanie zrealizowany. Miasto znalazło pieniądze, miało także pozytywną opinię ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego. Planowano, że pod koniec przyszłego roku gotowe będą przyczółki kładki. Niestety, negatywna opinia NID pokrzyżowała plany.

krakow.wyborcza.pl, 15.12.2018

ZIM zarzucał Bogdanowskiej, że swoją decyzję wydała z naruszeniem kilku przepisów. Wśród zarzutów pojawił się właśnie ten dotyczący decyzji NID-u, jako „nowej okoliczności” w tej sprawie. ZIM argumentował także, że decyzja NID-u nie wskazuje jednoznacznie, że budowa kładki Kazimierz-Ludwinów „będzie miała negatywny wpływ na wartości historyczne centrum Krakowa”. Magistrat stoi również na stanowisku, że nie mogło dojść do uszkodzenia lub zniszczenia jakiegokolwiek krakowskiego zabytku, gdyż prace nad budową kładki nawet jeszcze się nie zaczęły.

krakow.wyborcza.pl, 24.09.2020

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy; nieodmienny
rzadziej odmienny

formy w tabelce: 

formy: NID; NID-em; NID-owi; NID-u; NID-zie

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book