karuzela stanowisk

karuzela stanowisk (w spółkach)

Definicja

karuzela stanowisk to negatywne zjawisko polegające na częstych zmianach personalnych, zwłaszcza na mianowaniu i przenoszeniu ludzi niekompetentnych, lecz bliskich władzy na stanowiska kierownicze w kolejnych instytucjach czy przedsiębiorstwach

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • ręka rękę myje; układy
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pierwszą próbę sformowania nowego rządu po wyborach 4 czerwca 1989 r. podjął gen. Czesław Kiszczak. Zadanie to powierzył mu gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany przez Zgromadzenie Narodowe 19 lipca 1989 r. na urząd prezydenta PRL.
Zdaniem prof. Antoniego Dudka, „była to kolejna błędna decyzja personalna Jaruzelskiego, przyspieszająca upadek rządów PZPR”. „Po wyborze Jaruzelskiego na prezydenta, a (Mieczysława) Rakowskiego na I sekretarza KC PZPR, powierzenie misji tworzenia rządu właśnie Kiszczakowi miało bowiem fatalny wydźwięk propagandowy i w sposób nieuchronny kojarzyło się z karuzelą stanowisk” — napisał.(A. Dudek „Historia Polityczna Polski 1989–2005”).

dzieje.pl, 1.09.2016

Przez 7 lat rządów PO-PSL zmieniano jedynie składy personalne zarządów i rad nadzorczych spółek węglowych. Trwała w najlepsze, jak za PRL, karuzela stanowisk. Działania rządu zakrawają na kpinę z ciężko pracujących górników, których teraz stawia się pod ścianą. Gdzie pani premier da pracę zwalnianym kobietom fizycznie pracującym w kopalniach? Tych kobiet, niejednokrotnie samotnie wychowujących dzieci, jest naprawdę dużo, w tej chwili stoją one na pierwszej linii frontu strajku, pod kopalniami. Co im ofiaruje rząd PO-PSL? Nieudolnym prezesom spółek ofiarował wysokie pensje dochodzące nawet do 100 tys. zł, a dla górniczych rodzin, cóż, tylko bruk. (Dzwonek)
Pani premier nie rozliczyła dotąd pseudomenedżerów zarządzających spółkami górniczymi na Śląsku. Gdzie są ich programy naprawcze dla branży górniczej? Czy to oni podpowiadali państwu, że jedyną receptą na rozwiązanie kryzysowej sytuacji w górnictwie jest likwidacja kopalń? Czy też posłuchała pani premier, która powinna być tu obecna, jakiegoś fachowca, guru tego rządu patrzącego na problemy polskie z perspektywy Brukseli?

Ewa Malik, sejm.gov.pl, 15.01.2015

Karuzela stanowisk w kulturze. Nowi dyrektorzy Instytutu Pileckiego, Zachęty i NID
Wraz z początkiem roku minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał nowych dyrektorów w instytucjach kultury. Magdalena Gawin została dyrektorem Instytut Pileckiego, Katarzyna Zalasińska Narodowego Instytut Dziedzictwa, a Janusz Janowski Zachęty. Natomiast nowym Generalnym Konserwatorem Zabytków został Jarosław Sellin.

historia.org.pl, 4.01.2022

Ciekawostki
Historyjka karuzeli stanowisk W tym dość obrzydliwym, bezczelnym i żenującym procederze dla obserwatorów rozwoju języka polskiego interesujący jest proces powstawania innowacji znaczeniowej, a następnie jej stabilizowanie się.

Beata Nowakowska w monografii o nowych połączeniach wyrazowych wyliczyła wiele związków dotyczących sposobów utrzymania władzy, korzyści płynących ze sprawowania władzy, które rozszerzają swoje zakresy odniesienia, więc uogólniająco można określić je jako należące do zjawisk patologicznych w różnego rodzaju strukturach organizacyjnych, nie tylko politycznych, np.:

ciepły stołek i ciepła posadka ‘intratne stanowisko’, karuzela personalna (stanowisk, prezesów) ‘częste zmiany personalne na wysokich stanowiskach dokonywane w tym samym kręgu osób’, negatywny dobór kadr ‘w PRL-u: zapewnienie intratnego stanowiska, bez względu na kwalifikacje, osobom z kręgu władzy’, przynieść kogoś w teczce ‘narzucić społeczności lokalnej, załodze zakładu pracy itp. kandydata na jakieś stanowisko, pochodzącego z zewnątrz’, z partyjnego klucza, z pnia ‘dzięki przynależności do partii’, kopniak w górę ‘pozorna degradacja osoby, która nie sprawdziła się na danym stanowisku i przesunięcie jej na inne ważne stanowisko’ (...) (Beata Nowakowska, Nowe połączenia wyrazowe we współczesnej polszczyźnie, Kraków: Wydawnictwo Lexis, 2005, s. 48)

Przenośne znaczenie wyrazu karuzela motywowało powstanie takich połączeń wyrazowych, jak:
Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: karuzelach stanowisk; karuzelami stanowisk; karuzela stanowisk; karuzelą stanowisk; karuzele stanowisk; karuzelę stanowisk; karuzeli stanowisk; karuzelom stanowisk; karuzelo stanowisk; karuzel stanowisk

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • tao — Wieloznaczność
  • km — Skąd wzięło się internetowe km
  • wyleźć — Dawne wylazę

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book