Karabach

1. Karabach (region)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Region, który zazwyczaj prezentuje się światu pod jego rosyjską nazwą „Górny Karabach”, znany jest w Azerbejdżanie jako po prostu Karabach – „Czarny Ogród”, a w samym regionie — pod ormiańską nazwą Arcach. Mój dawny kolega z London University profesor David Lang utrzymuje, że nazwa Arcach pochodzi od imienia Artaksesa I, króla Armenii (190–159 p.n.e.). Dziś kraj jest rządzony przez autonomiczną Republikę Artsakh, czyli Republikę Górskiego Karabachu, powiązaną z Armenią. Toczący się wokół niego konflikt trwa od 1918 roku.

N. Davies, Na krańce świata, Kraków 2017, s. 83

Sami Ormianie w Karabachu nigdy nie zrezygnują ze swoich ziem. Nie ma nic straszniejszego niż naród zdesperowany do ostateczności. To czynnik, którego politycy nie biorą często pod uwagę. Dyplomaci powołują się na zasadę nienaruszalności granic, która w Karabachu jest wielkim oszustwem. Po pierwsze: co zrobić, jeśli granica jest niesprawiedliwa, bo wymyślił ją sobie kiedyś Stalin? Jeżeli odrzucamy dziś wiele poronionych pomysłów Stalina, to czemu nie granice, które są niesprawiedliwe? Po drugie: zasada nienaruszalności granic kłóci się z zasadą samostanowienia narodów. Tu jednak nie o naród chodzi, a o interesy. Azerbejdżan boi się utraty Karabachu, bo od razu głowę podniosą inne mniejszości: Tałysze, Lezgini, Kurdowie. Zachodowi natomiast zależy na ropie naftowej.

NKJP: Tygodnik Powszechny, 1994

2. Górski Karabach

Definicja

Górski Karabach to nieuznawane państwo zamieszkane przez Ormian, leżące na południowym zachodzie Azerbejdżanu i formalnie do niego należące, powstałe w 1991 roku (deklaracja niepodległości), ze stolicą w Stepanakercie

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Zachodnia część Karabachu Po rosyjsku separatystyczne, ciążące ku Armenii terytorium zwie się Nagorno-Karabachskaja Riespublika. Stąd też w relacjach dziennikarskich pisanych po polsku pojawiła się forma

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4960 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przed Naczelnym Sądem Administracyjnym toczy się sprawa rodziny ormiańskiej z Górnego Karabachu. Odmówiono statusu uchodźcy mężczyźnie, który nie chciał brać udziału w agresywnej wojnie na terenie Azerbejdżanu i obawiał się o własne życie. Jak widać, nie wszyscy Ormianie uciekli stamtąd dla kaprysu. Decyzja NSA może wpłynąć na sposób traktowania tej grupy uciekinierów w Polsce.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1995

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • ds. — Częsty błąd
  • np. — Przecinek przed np.
  • półtora — Częsty błąd

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book