Inuita

Inuita (osoba)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Zdumiewającym faktem jest, że Inuici nie cierpią z powodu próchnicy zębów. Pytanie, które zadaje sobie wielu antropologów, brzmi: dlaczego? Odpowiedzią jest dieta, według której żyją Inuici. Przyczyna tej niesamowitej ochrony zębów nie jest genetyczna, ale dietetyczna. Na obszarach Arktyki nie ma przetworzonej żywności czy rafinowanych cukrów, nie są dostępne również produkty z supermarketów udoskonalone przez kwasy askorbinowe i cytrynowe do przechowywania.

polski-dentysta-w-londynie.co.uk, 15.12.2017

Niesprzyjające warunki, w jakich przyszło żyć Inuitom, spowodował iż zyskali sobie miano genialnych wynalazców i mistrzów techniki o wrodzonych zdolnością manualnych, bogatej wyobraźni i pomysłowości, wyjątkowo utalentowanych technicznie. Ograniczenia materiałów i surowców zmusiły ich do wykazania się pomysłowością graniczącą z geniuszem. Jednym z efektów tych wrodzonych zdolności jest właśnie łatwość, z jaka Inuici przystosowują się do swojej zmieniającej się rzeczywistości. Trudno uwierzyć, że ludzie którzy jeszcze niedawno podróżowali tylko dzięki kajakowi i psiemu zaprzęgowi, potrafią dziś naprawić samodzielnie silnik lodzi motorowej czy samolotu. Wielu z nich pracuje w warsztatach mechanicznych obsługiwanych wyłącznie przez Inuitów.

rodzinkazinnegoswiata.pl, 14.05.2014

Nie ma żadnej rasistowskiej sekty, która miałaby na sumieniu kobiety z Pierwszych Narodów, jak w poprawnym politycznie języku nazywa się tam Indian, Inuitów (Eskimosów) oraz mieszańców, Metysów. Jest gorzej: ich nieproporcjonalnie wysoki udział w statystykach przestępczości – po obu stronach, sprawców i ofiar – to wynik wielopokoleniowej degradacji tych społeczności przez potomków białych kolonizatorów z Europy. I straszny uboczny skutek rozwoju kraju.

wyborcza.pl, 4.06.2019

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Inuici; Inuicie; Inuita; Inuitą; Inuitach; Inuitami; Inuito; Inuitom; Inuitów; Inuity

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • niedźwiedź — Jak się nazywają świąteczne dni tygodnia u niedźwiedzi?
  • mówca — Dawne wyrazy z o, czyli o mowcy, mownicy itp. w słownikach
  • kolumbarium — Pochodzenie słowa kolumbarium

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book