renifer

renifer (zwierzę)

Definicja

renifer to rogacz podobny do jelenia, mający duże, rozgałęzione poroże, wełnistą sierść (z dłuższą grzywą na szyi), nogi kończące się się mocnymi, szeroko rozstawionymi racicami, żywiący się trawami, bylinami i porostami, żyjący w stadach w północnej Ameryce, Europie i Azji (w ostrym i trudnym klimacie), wykorzystywany jako zwierzę juczne i pociągowe, dostarczające mięsa, mleka, skór (szycie ubrań, pościeli, obciąganie kajaków) i kości (szkielety namiotów, trzonki siekier); w kulturze popularnej przedstawiany jako ciągnący sanie Świętego Mikołaja

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • jeleń; karibu; łoś; przeżuwacz; rogacz
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) nie ma reniferów bez rogów — zarówno samce, jak i samice szczycą się pięknym porożem. To odróżnia je od innych krewniaków z rodziny jeleniowatych, które przy odrobinie szczęścia możemy spotkać w polskich lasach.
Natomiast to, co je łączy, to coroczne zrzucanie poroża — w przypadku byków (samców renifera) następuje to na przełomie listopada i grudnia, a w przypadku łań i cielaków — późną zimą lub wczesną wiosną.

goskandynawia.eu, 09.06.2015

Naukowcy wyjaśnili, jak czerwony nos renifera Rudolfa — głównego bohatera powieści Roberta L. Maya z 1939 roku — pomagał Świętemu Mikołajowi prowadzić sanie, nawet kiedy jechał on przez gęstą mgłę (...)
Badacze zauważyli, że renifer może zobaczyć spektrum światła ultrafioletowego niewidzialnego dla ludzi i większości ssaków. (...) Barwa nosa Rudolfa jest najbardziej zbliżona do koloru jaskrawoczerwonej jagody, występującej u rośliny o nazwie „Holly”. Fizycy zmierzyli długość fali światła emitowanego przez czerwone jagody ostrokrzewu i doszli do wniosku, że światło, które promieniuje z nosa Rudolfa jest najbardziej skutecznym sposobem oświetlania drogi we mgle, gdy część ultrafioletowego widma staje się praktycznie niewidoczna.

wiedzoholik.pl, 23.12.2015

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • jo-jo — Warianty pisowni: yo-yo, jo-jo czy jojo?
  • molekularny — Czy lepszy molekularny, czy termin rodzimy?
  • tym bardziej że — Interpunkcja: gdzie postawić przecinek w tym bardziej że

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book