foka

1. foka (zwierzę)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Marcin Lis, Money.pl: Kolejne martwe foki znajdowane na polskim wybrzeżu zwróciły uwagę mediów na narastający od lat problem podnoszony przez rybaków — szkody wyrządzane przez te zwierzęta w połowach. Równocześnie oburzyły społeczeństwo — jak można mordować foki?
Prof. Iwona Psuty, zastępca dyrektora ds. naukowych, Morski Instytut Rybacki: Niezależnie od tego, kto zabił te foki, nie może być zgody na takie działania. Problem szkód w połowach istnieje, ale o sprawie należałoby rozmawiać bez emocji i szukać rozwiązań, co niestety na razie wydaje się niemożliwe. Dla jednych foka jest niewinną ofiarą, dla drugich — złodziejem ryb, na którego „nie ma sposobu”.

money.pl, 06.06.2018

2. foka (pod nartę)

Definicja

foki to pasy materiału przyczepiane pod narty, aby łatwiej było iść w górę stoku, pierwotnie robione z foczej sierści (wykorzystywane przez Eskimosów), dziś z moheru, nylonu lub mieszanki syntetyczno-moherowej, wykorzystywane np. w skituringu

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Innym rozwiązaniem może być docięcie fok do nart. Na rynku dostępne są foki na metry, pozwalające na zakup interesującej nas długości. Konieczne będzie jeszcze uzupełnienie ekwipunku o przednie zaczepy do fok oraz tylne mocowania.

8a.pl, 09.02.2017

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • popatrzećPopatrzyć czy popatrzeć, popatrzył czy popatrzał
  • Murzyn — Czy, kogo i kiedy obraża słowo Murzyn?
  • wegetarianin — Odmiana: wegetarian czy wegetarianów?

Ciekawostki

  • Zakopane — Pochodzenie nazwy Zakopane
  • król — Karol Wielki był taki wielki... O pochodzeniu słowa król
  • grubianin — Dziś grubianin, a dawniej...

Mogą Cię zainteresować również hasła