wolność

1. wolność (sobie panem)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • autonomia; niezależność; samodzielność; swoboda

2. wolność (nie więzienie)

3. wolność słowa

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Sprawy o ochronę dóbr osobistych ciągną się latami, potem jest jeszcze apelacja i aż do uprawomocnienia się ostatecznego wyroku „postanowienie zabezpieczające” pozostaje w mocy. Pierwsza rozprawa odbyła się w czerwcu — pół roku po wniesieniu pozwu — i zakończyła po kwadransie odroczeniem do jesieni. Następna będzie zimą. Nawet jeśli — niczego, broń Boże, nie sugerując niezawisłej władzy sądowniczej — pozew Amwaya zostanie oddalony, film „Witajcie w życiu” nie powita widza w tym tysiącleciu.
Sprawa może się ciągnąć w nieskończoność i nadal będzie obowiązywała decyzja o czasowym wstrzymaniu emisji filmu. Widzę w tym zagrożenie dla wolności słowa — mówił w kwietniu 1998 dla jednej z gazet poseł Juliusz J. Braun z Unii Wolności, członek sejmowej komisji kultury i środków przekazu, a w poprzedniej kadencji jej przewodniczący.

NKJP: Jerzy Sławomir Mac, Tajemnica Amwaya, 1998

4. wolność sumienia

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Rozprzestrzenianie się religii chrześcijańskiej wiązało się z przyjmowaniem przez nowe narody i państwa prawa chrześcijańskiego. Stawało się też ono miarą, według której oceniano postępowanie niechrześcijańskich wspólnot politycznych i religijnych. Nie sądzę jednak, aby można było czynić zarzut dawnym chrześcijanom, iż wspierali siłą prawo chroniące religię tak długo, jak długo przymus nie był skierowany bezpośrednio przeciw wolności sumienia. Zdawano sobie bowiem sprawę, że wiarę można przyjąć tylko w wolności. Jeśli działo się odwrotnie, jak w np. w wypadku chrztu Sasów przez Karola Wielkiego, pozostawało to w opozycji do nauki największych doktorów katolickich. Stosowanie przymusu wynikało niekiedy ze zwykłego wyrachowania politycznego, niekiedy z fałszywego rozumienia, czym jest prawda religijna. Katolicy faktycznie starali się podporządkować swej religii sferę publiczną i zapewnić ochronę prawną moralnym prawdom, jakie wywodzili z Biblii. To jednak coś zupełnie innego niż nawracanie siłą. Wolność sumienia nie jest tym samym, co wolność publicznego wyznawania każdej religii. Ta pierwsza wynika z prawa naturalnego, ta druga — podporządkowana jest ważniejszym zasadom. Żyjemy w epoce, w której związek łączący siłę i prawo jest wstydliwie ukrywany. A jednak istnieje. Nawet najbardziej liberalne państwo na świecie musi zapewnić wykonanie swych postanowień.

NKJP: Fronda, nr 11, 1999

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • jo-jo — Warianty pisowni: yo-yo, jo-jo czy jojo?
  • babcia — Zwracanie się do własnej babci
  • yuppie — O zapisie i odmianie słowa yuppie

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book