pomarańcza

1. pomarańcza (owoc)

Definicja

pomarańcza to jadalny, kulisty owoc o pomarańczowej, porowatej, dość grubej skórce i słodko-kwaśnym, soczystym miąższu, zawierający dużo witamin (zwłaszcza witaminy C), powszechnie stosowany do produkcji soków (a także napojów orzeźwiających, likierów, marmolady, olejków eterycznych)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Pomarańcza czy pomarańcz? Zapraszamy na blog Dobrego słownika. Ze szklanką soku pomarańczowego, nasmarowani pomarańczowym olejkiem, w pomarańczowych czapeczkach rozprawimy się raz na zawsze z /tym pomarańczą/pomarańczem.
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pomarańcze umyć dokładnie i sparzyć. Obraną skórę (bez białych części — nadaje gorycz) wrzucić do słoja, dodać wódkę, miód, cukier i sok z jednej pomarańczy. Odstawić na dwa tygodnie, wstrząsać słojem co kilka dni. Po upływie 2 tygodni przefiltrować. Pomarańczówka nadaje się już do picia. Pomarańcze można zastąpić cytrynami lub użyć pomarańczy i cytryn.

nalewkiowocowe.pl, 16.04.15

Nie tylko skóra cierpi z powodu procesu starzenia się, również nasze oczy. Pomarańcze bogate są w witaminy A i C oraz potas, które świetnie wpływają na oczy. Aby dobrze widzieć na starość, jedz pomarańczę codziennie.

portal.abczdrowie.pl, 01.07.14

W Polsce dostępne są pospolite słodkie pomarańcze, z których najlepiej po prostu wycisnąć sok lub dodać do deseru. Coraz częściej pojawiają się również sprowadzane z Włoch i Hiszpanii krwiste pomarańcze o ciemnoczerwonym, sinym wręcz miąższu, bardzo soczyste. Są też gorzkie pomarańcze z Sewilli, bardzo intensywne w smaku, z których robi się aromatyczne marmolady oraz ekstrakty. Pomarańcze trzymamy w temperaturze pokojowej najwyżej kilka dni, w lodówce do 2 tygodni. Nigdy nie wkładamy ich do plastikowej torebki, bo stracą jędrność i szybko spleśnieją.

przepisy.magazyn-kuchnia.pl, 16.04.15

Ciekawostki
Pochodzenie nazwy pomarańcza Polskie słowo pomarańcza może być wywiedzione na przykład z

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1534 pozostałych ciekawostek.
zamów

 1.1. pomarańcza (drzewo)

Definicja

pomarańcza to zwyczajowa nazwa drzewa, na którym rosną te owoce, mającego zwykle kilka metrów wysokości, błyszczące, nieopadające na zimę liście, uprawianego w ciepłych krajach (najbardziej rozpowszechnione drzewo owocowe świata)

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • wiśnia — Kilka wisien?
  • — Kiedy (nie) używać
  • szansa — Szansa na raka?

Ciekawostki

  • RBC — Pochodzenie słowa RBC
  • h — Ile jest w języku polskim wyrazów z samym „h”?
  • przypatrzeć się — A w słownikach...

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book