wojna

1. wojna

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Ortografia: nazwy wojen

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4138 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • batalia; kampania; konflikt zbrojny; walka
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Gdy z wyznaczonych sztucznie terytoriów po kolejnej wojnie światowej zrodziły się niepodległe państwa arabskie, rządzące nimi autorytarne monarchie i wojskowe junty również wykorzystywały podziały.

Michał Kacewicz, Newsweek, 7–13.10.2013, nr 41, s. 59

 1.1. wojna hybrydowa

Definicja

wojna hybrydowa to wojna, w której wykorzystuje się przede wszystkim niekonwencjonalne typy działań zbrojnych (akty terroryzmu, partyzancka działalność np. najemników, mniejszości narodowych, a także własnych sił specjalnych, wzbogacona o dostęp do najnowszych technologii), ale także działalność na płaszczyźnie wirtualnej (propaganda, dezinformacja, ataki cybernetyczne); konflikt ma zatem często nie tylko charakter militarny, ale też kulturowy, społeczno-polityczny, ekonomiczny, psychologiczny, informacyjny, a front działań zbrojnych nie jest jasno zarysowany

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Rasmussen podkreślił, że ewentualna interwencja Rosji nie miałaby charakteru otwartego konfliktu, ale byłaby powtórzeniem scenariusza z Ukrainy, gdzie doszło do wojny hybrydowej z wykorzystaniem tzw. zielonych ludzików. — Putin wie, że jeżeli przekroczy czerwoną linię i zaatakuje państwo należące do NATO, to przegra. Jesteśmy o tym przekonani. Jednak Putin jest specjalistą od wojny hybrydowej — ocenił.

prawo.money.pl 06.02.15

 1.2. wojna błyskawiczna

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) wyposażył niemieckie wojska w broń wojny błyskawicznej: dużą liczbę czołgów, które choć słabo uzbrojone i opancerzone, miały w swojej masie wielką siłę przełamującą, i bombowców zdolnych do atakowania z lotu nurkującego, pozwalającego najcelniej trafiać w upatrzone obiekty. Samoloty atakowały kolumny wojska maszerujące drogami i otwarte miasta, aby wywołać panikę i zmusić mieszkańców do ewakuacji. Gdy tłumy uciekinierów wylegały na drogi, myśliwce i bombowce masakrowały je ogniem karabinów maszynowych, aby trupy, płonące wraki wozów konnych i samochodów zablokowały szosy, opóźniając przemarsz wojsk. Bomby spadały na węzły kolejowe i mosty, utrudniając dowóz amunicji i posiłków dla oddziałów frontowych. To było tłem wielkiej sceny bitewnej, na której szybko posuwały się kolumny pancerne i zmotoryzowane, wyprzedzając nieprzyjaciela, zanim zdążył przygotować się do zaciętego boju w obronie. Tak padła Polska, potem Norwegia, Belgia, Holandia, Francja.
A przecież doktryna wojny błyskawicznej była tajemnicą dla rządów innych państw tylko do czasu, gdy Wehrmacht zaczął ją stosować na polach bitew.
Francja, dysponująca wielkim i nowoczesnym przemysłem, ogromnymi zapasami surowców, mogła szybko uruchomić produkcję uzbrojenia niezbędnego armii do działania w myśl zasad wojny błyskawicznej. Do tego zmierzał Charles de Gaulle, który już w połowie lat trzydziestych domagał się wprowadzenia innej organizacji wojsk francuskich.

Bogusław Wołoszański, Tajna wojna Hitlera, 1997

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj żeński odmienny

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

formy alfabetycznie: wojen błyskawicznych; wojnach błyskawicznych; wojnami błyskawicznymi; wojna błyskawiczna; wojną błyskawiczną; wojnę błyskawiczną; wojnie błyskawicznej; wojnom błyskawicznym; wojno błyskawiczna; wojny błyskawiczne; wojny błyskawicznej

2. wojna (np. o media)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • potyczka; walka
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Vis — Pisownia (VIS, Vis, WiS itd.)
  • AIDS — Słownikowe bzdury na temat AIDS
  • kultowy — Poprawne użycie

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book