prokrastynacja

prokrastynacja (psych.)

Definicja

prokrastynacja to zjawisko psychiczne polegające na zwlekaniu z wykonaniem określonej czynności, przekładaniu działania na kolejne dni, niemal w nieskończoność, mimo wiedzy, że jest to coś ważnego i mimo świadomości, że brak podjęcia działania będzie prowadził do pogorszenia się sytuacji

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • gnuśność; lenistwo; niepoukładanie; niezborność; odwlekanie; rozlazłość; zwlekanie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Masz karnet na siłownię, ale mija kolejny tydzień, a ciebie ani razu tam nie było? Już w lutym nic nie wyszło z postanowień noworocznych i ponownie sięgasz po papierosa? A może został ci tydzień do egzaminu, ale uznałeś, że jeszcze jeden dzień zwłoki nie zaszkodzi? Zapewne wpadłeś w sidła prokrastynacji – odkładasz na później to, co wiesz, że powinieneś zrobić teraz. Te wszystkie zadania odłożone na jutro zaprzątają umysł i mogą zaszkodzić zdrowiu — uważają naukowcy z Karolinska Institutet, a do takiego wniosku skłania ich badanie, które przeprowadzili wśród szwedzkich studentów.

newsweek.pl, 17.02.2023

Nadeszła Jesień, a wielkimi krokami zbliża się zima. Wszyscy zawijamy się w koce, w cieple i bezpieczeństwie oddajemy się słodkiej prokrastynacji. Brak słońca powoduje lekką depresję, a deszczowa pogoda zniechęca do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W dodatku natłok wszelkiej maści świąt i obchodów, na których strawa i poidła słane są gęsto. Kilka kilogramów więcej i od razu odechciewa się wszystkiego.

Gentlemen jakich mało, facebook.com, 20.11.2015

Ciekawostki
Prokrastynacja nie taka znowuż nowa W „Słowniku języka polskiego” pod redakcją Witolda Doroszewskiego (1958–1969) nie ma słowa prokrastynacja, ale to nie znaczy, że jego pojawienie się w tekstach o ludzkich zachowaniach i w mowie potocznej faktycznie jest nowością w dziejach języka polskiego.

Prokrastynacyja była obecna w polszczyźnie

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1563 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • kajak — Kto pływa kajakiem?
  • jednak — Kwalifikacja gramatyczna jednak
  • dorzynać — A co z dożynać?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book