winiarz

winiarz (zawód)

Definicja

winiarz to osoba zajmująca się produkcją wina lub związana z produkcją wina; dawniej winiarze byli rzemieślnikami, obecnie tak nazywa się zwykle właścicieli winnic

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Winiarz czy winemaker? Dosyć często w publikacjach związanych z kulturą winiarską (np. na blogach czy w tekstach marketingowych) pojawia się zapożyczenie winemaker...

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4143 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kto już pijał wino, ten dbał, by jakąś moc przynajmniej miało, by zaszumiało w głowie. A plagą tamtych czasów było nadmierne korzystanie przy usługach winnych z wody. To Wespazjan Kochowski nie wytrzymał kiedyś i ciął kiedyś swoich „Panów Winiarzy Krakowskich” taką oto fraszką: Któraż to woda, za którą płacimy najdrożej? Owa, którą w piwnicy winiarz wino tworzy.

NKJP: Eugeniusz Kabatc, Vinum sacrum et profanum, 2003

Jeśli kiedykolwiek przyjedziecie odwiedzić jego winnicę, namówcie winiarza, by oprowadził was po wsi. Oczywiście z porządnym białym winem i kieliszkami w ręku. Bajka!

zielonagora.wyborcza.pl, 17.10.2015

Do realizacji pomysłu potrzebny był jednak spory kapitał. Wybór padł na niemieckich winiarzy z firmy Faber, dziś Sektkellerei Schloss Wachenheim. Niemcy za 25 proc. udziałów wyposażyli fabrykę w nowoczesne urządzenia do fermentacji i butelkowania. Firma przestała być zwykłą rozlewnią importowanych win, a stała się ich producentem.

newsweek.pl, 17.11.2002

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • udawać Greka — Co ci Grecy w sobie mają, że niektórzy ich udają?
  • UHT — Pochodzenie słowa UHT
  • zwiać — O zwieli

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book