Kaszub

Kaszub (osoba)

Definicja

Kaszub to mieszkaniec Kaszub

Wariant
  • (rzadziej) Kaszuba
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Warianty: Kaszub czy Kaszuba? Przytoczone poniżej przykłady użycia pokazują, że forma (ten) Kaszuba częściej jest używana (...)

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 3795 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Rdzenni Kaszubi, z dziada pradziada wypływający swymi łupinkami w morze, siedzą w domach lub barach z piwem. Nieliczni udali się do wyborczej urny. Ci, którzy poszli, poparli najczęściej BBWR albo „Ojczyznę”. — Kaszubi są bardzo przywiązani do Kościoła. Za komuny żaden nie poszedł do wyborów — tłumaczy Ostrowicki.
— Czego ja bym chciał od Sejmu? — zastanawia się stary Kaszub. — Więcej ryby!

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1993

Prościej znacznie przedstawiała się sprawa przynależności narodowej Kaszubów.
Ludność rybacka i chłopska między Wejherowem a Tczewem tradycyjnie obierała posłów polskich. Osiadły wśród niej jako lekarz Florian Ceynowa, bojownik demokratyczny z okresu Wiosny Ludów, głosił wprawdzie odrębność Kaszubów i twierdził, że nie powinni oni mieć nic wspólnego z dawną, szlachecką i klerykalną Polską, ale i jego zabiegi około podtrzymania folkloru kaszubskiego i literatury regionalnej rozbudzały w praktyce opór przeciwko niemczyźnie. Po jego śmierci Hieronim Derdowski, syn chłopa spod Chojnic i z zawodu dziennikarz, stał się piewcą kaszubskiego obyczaju. Pisał powiastki wierszem, w miejscowej gwarze, ale głosił w niej tę jedną prawdę: „Nie ma Kaszub bez Poloni, a bez Kaszub Polsci”.

NKJP: Stefan Kieniewicz, Historia Polski 1795–1918, 1968

W Baszcie Młyńskiej pani na stołeczku wyszywa obrus w kaszubskie modraki. Pan Irek z Baszty Polnej mówi o sobie „jestem Kaszuba” i jeśli poprosić, najczystszą kaszubszczyną opowie o rodzinie. Zaś pan Janusz, czasem w Domu Zakonnym, najczęściej zaganiany, z papierosem w ręku, o Kaszubach wie prawie wszystko.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1997

Profesor Brunon Synak, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, zagadnął chłopców z sierakowickiej podstawówki: „A wy Kaszubami jesteście?”. Uderzyli się w piersi: „My jesteśmy prawdziwymi Kaszubami!” .
— Kiedyś dzieci nie uważały tego za powód do dumy — opowiada profesor. — Jestem synem młynarza. Pamiętam, że na kontrolę nigdy do taty nie przyjeżdżał Kaszuba. W szkole nauczycielka krzyczała: „Wy, głupi Kaszubi!”. Często słyszałem: „To dobry cieśla, Kaszuba”. Ale się nie słyszało o Kaszubie — dobrym architekcie. Ułożył mi się w głowie obraz: my, Kaszubi, tylko do wideł, do gnoju — i oni. Ukrywałem swoje pochodzenie.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1997

Ciekawostki
Co było najpierw? Kaszub czy Kaszuba? Profesor Edward Breza jest pewien, że dawniejszą formą jest (...)

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1369 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • samoczwart — Łączliwość
  • nie sposób — Łączliwość: nie sposób zjeść kolację czy nie sposób zjeść kolacji
  • rożen — Częsty błąd

Ciekawostki

  • UTC — Pochodzenie słowa UTC
  • absurd — Pochodzenie słowa absurd
  • słownik — A na blogu (2)

Mogą Cię zainteresować również hasła