kolumbarium

kolumbarium

Definicja

kolumbarium to zbiorowy grobowiec na cmentarzu z niszami na urny z prochami zmarłych; kolumbaria budowane były już w starożytnym Rzymie, zwykle w formie budowli częściowo lub całkowicie zagłębionej w ziemi lub sali z niszami, współcześnie przyjmują zwykle postać ściany, w której zamurowuje się urny; kolumbariami nazywa się także pomieszczenia na urny przy krematoriach

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • krypta; ossarium; ściana urnowa
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kolumbarium powstaje legalnie. W kwietniu wydaliśmy księdzu zgodę na budowę — mówi Stanisław Dawidek, naczelnik wydziału architektury Starostwa Powiatowego w Zakopanem. — Nie ma konieczności oddalenia kolumbarium o 50 metrów od domów mieszkalnych. Tak trzeba robić w przypadku miejsc „chowania szczątków zmarłych”. W kolumbarium będą natomiast „prochy zmarłych”, więc ten przepis o odległości ich nie dotyczy.

dziennikpolski24.pl, 29.08.14

Jedno kolumbarium przeznaczone jest do składania 30 urn po 15 z każdej strony w trzech poziomach po pięć urn. Nisze kolumbarium po złożeniu urn będą przemurowane, a następnie będzie przymocowana płyta przymykająca z informacjami o zmarłych. Przed kolumbarium zaprojektowano plac ceremonialny z arkadą, postumentem na urnę i ławkami dla rodzin i bliskich dla potrzeb ceremonii pogrzebowych.

zup.gpk-sitaglogow.pl, 04.11.14

Na cmentarzu Łostowickim zostało wykorzystane 95 proc. miejsca, na pozostałych siedmiu cmentarzach pochówki odbywają się coraz rzadziej. Dlatego miasto szuka inwestora, który na wszystkich nekropoliach wybuduje kolumbaria. Są już projekty, wytyczne, pozwolenia, więc urzędnicy miejscy właśnie ogłosili zamówienie, w którym szukają chętnego do wybudowania na terenie ośmiu gdańskich nekropolii kolumbariów (...)

trojmiasto.pl, 22.08.12

Ciekawostki
Pochodzenie słowa kolumbarium Kolumbarium to spolszczona forma (...)
Gramatyka

rzeczownik rodzaj nijaki odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: kolumbaria; kolumbariach; kolumbariami; kolumbariom; kolumbariów; kolumbarium

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book