omadlać

omadlać

Wariant
  • (rzadziej) obmadlać
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Co sądzić o omadlaniu? Czasownik omodlić (tylko w aspekcie dokonanym) znajdował się w „Słowniku języka polskiego” pod red. W. Doroszewskiego (z lat 1958–1969), ale z kwalifikatorem indyw. (= indywidualizm) i cytatem z Norwida: „Nie była prawie jedna kropelka krwi wylana bez uszanowania jej i omodlenia braterskiego współwyznawców”. Jeszcze jedno, hasło to miało odsyłacz do hasła obmodlić, w którym znajdował się kwalifikator rzadkie (jeden z dwóch przykładów użycia pochodził z „Lalki” Prusa).
Nie ma wątpliwości, że dziś jest

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4098 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Od dzisiaj każda siostra może liczyć na modlitwę którejś studentki. Ileż radości, gdy te przypadkowe wybory okazały się wzajemne. Ileż dobrych wspomnień, jeśli losowy wybór ponownie złączył w modlitewną parę dziewczynę z siostrą, która jest znana i już wie ze zwierzeń ubiegłego roku, jakie problemy dziewczęcego serca trzeba obmadlać.

warszawa.akademik-sc.pl, dostęp 03.03.2021

„Nasza parafia to dzieło Bożej Opatrzności, której patronuje i nad nami opiekę roztacza siostra Faustyna. Oprócz spraw materialnych do licznych przygotowań należy odnotować także te duchowe, a więc powstanie nowej wspólnoty parafialnej Słowo Życia, która omadla każdego tygodnia wszystkie sprawy naszej parafii. Uważam, że parafia jest przygotowana na konsekrację kościoła”. Tymi słowami zakończył swoje kazanie ks. proboszcz Jan Oleksiuk.

pila.salezjanie.pl, 2015 (dostęp 03.03.2021)

Gramatyka

czasownik aspekt niedokonany przechodni

formy alfabetycznie: nieobmadlająca; nieobmadlającą; nieobmadlające; nieobmadlającego; nieobmadlającej; nieobmadlającemu; nieobmadlający; nieobmadlających; nieobmadlającym; nieobmadlającymi; nieobmadlana; nieobmadlaną | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Hawaje — O różnicy między formami Hawajów i Hawaii
  • żul — Odmiana: żuli czy żulów?
  • anioł — O formie anieli

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book