oba

oba

Definicja

jeśli mówimy o obu z dwóch rzeczy, spraw, osób itd., to mówimy o każdej z nich

Wariant
  • (rzadziej) obydwa
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Miała na myśli eliksir młodości, produkowany przez ojca Apolla Phoebusa, greckiego multimiliardera. Większość ludzi było stać na tańszą odmianę napoju bogów, czyli nektar. Oba trunki miały zresztą pewną wadę. Działały tylko w krajach śródziemnomorskich. Na północy Europy traciły całkowicie moc i smak.

NKJP: Witold Jabłoński, Dzieci nocy, 2001

Wyraźnie chciał się wygadać i widać było, że rzadko ma okazję. Dlaczego właśnie mnie? Czy dlatego, że jestem zupełnie obcym człowiekiem? Ta rozmowa sprawiała mi jednak przyjemność, bo Paweł niczego nie udawał. Mówił, jakbyśmy znali się od lat, ale wiedziałem, że nie o najważniejszym. O tym, dlaczego jest sam. Dla nas obu, facetów po trzydziestce, nie był to temat łatwy. Niby jeszcze można twierdzić, że to nic, bo w końcu jesteśmy młodzi i piękni i wszystko przed nami, kobiety, wino, śpiew, pieniądze, ale tak naprawdę obaj straciliśmy złudzenia. Paweł pierwszy złamał tę zmowę niemówienia o rzeczach trudnych.

NKJP: Mariusz Cieślik, Śmieszni kochankowie, 2004

Był najbardziej zaufanym współpracownikiem Hitlera. Czy Hitler miał powód, aby ukrywać przed nim, że przystępuje do realizacji planu, któremu obydwaj w przeszłości poświęcili tak wiele marzeń i dyskusji?

Bogusław Wołoszański, Tajna wojna Hitlera, 1997

Tylko z daleka ktoś oklaskiwał mnie długo i głośno. Spojrzałem w tę stronę i zobaczyłem Polinę. Była rozpromieniona, uśmiechała się do mnie ukazując swój krzywy ząbek, a gdy wzrok nasz się spotkał, obydwiema dłońmi posłała mi od ust całusa.

Jan Brzechwa, Gdy owoc dojrzewa, 1958

Minął zamknięty na głucho sklep spożywczy (...) Ojciec stał przy kiosku. (...) Obydwu ogarnął niepowtarzalny, pełen tęsknoty zapach kioskowych wnętrz; wonie świeżych gazet, kwaśnego tytoniu (...)

Włodzimierz Kowalewski, Bóg zapłacz!, 2000

Gramatyka

liczebnik nieokreślony

formy alfabetycznie: oba; obaj; obie; obiema; obom; oboma; obu; obydwa; obydwaj; obydwie; obydwiema; obydwóch | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book