zimorodek

zimorodek (ptak)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Oprócz rybek zimorodkowi do szczęścia potrzebne są wygodne czatownie — zwisające nad wodą gałęzie lub korzenie, wystające z wody pniaki itp. Siedzący w czatowni ptaszek zamiera w bezruchu, wypatrując zdobyczy. Gdy ją dostrzeże, błękitna iskierka zmienia się w strzałę zakończoną grotem dzioba, która rzadko kiedy chybia celu. Samo zanurzenie trwa nie dłużej niż sekundę, a rybka jest nabijana na dziób, wyciągana na powierzchnię i konsumowana głową do przodu.

wroclaw.naszemiasto.pl, 18.11.2012

Zimorodki swoje gniazda zakładają w norach, wygrzebanych w stromym brzegu rzeki. Jak na ptasiego eleganta są niebywałymi bałaganiarzami. U wylotu nory poniewierają się resztki ryb, a z gniazda często, gęsto wprost na zewnątrz wypływają nieczystości. Dobrze, że jesienne temperatury przytłumiły smrodek i przegnały roje much, które przez całe lato krążą wokół gniazda. Jak na taką piękność, zimorodek ma wyjątkowo paskudne obyczaje.

dziennikpolski24.pl, 14.10.2010

Ciekawostki
Co z tą zimą? Motywacja nazwy zimorodek słowotwórczo jest przejrzysta (rzeczownik zima plus interfiks -o-, plus czasownik rodzić, plus sufiks -ek). Etymolodzy nie są jednak zgodni co do pochodzenia tego wyrazu, ponieważ zimorodki rodzą się (a właściwie wykluwają) wiosną i latem i nie różnią się pod tym względem od innych ptaków. Dlatego uznaje się, że pierwotna postać tej nazwy to ziemiorodek lub ziemorodek, co już ma pewne uzasadnienie, bo faktycznie ptaki te gniazdują w norkach.

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1381 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • dzban — Dzbanów ci u nas dostatek
  • zielony ludzik — Zielone ludziki na Ukrainie
  • bryza — Pochodzenie wyrazu bryza

Mogą Cię zainteresować również hasła

zapisz się na newsletter