self-publisher

self-publisher (wydaje)

Definicja

self-publisher to autor samodzielnie wydający swoje dzieło — angażuje się on w proces wydawniczy, finansuje go, bierze odpowiedzialność za procedury redakcyjne, edytorskie, promocyjne i dystrybucyjne (z jednej strony ma więc wielką swobodę działania i możliwość zarabiania, z drugiej strony ponosi zwykle wysokie koszty czasowe i finansowe); czasem autor pozostaje niezależnym wydawcą swojej publikacji, ale tradycyjne wydawnictwo realizuje jakąś część procesów wydawniczo-dystrybucyjnych

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • niezależny wydawca
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Michael Kozlowski z Good E-reader nadepnął ostatnio self-publisherom na odcisk. Najpierw stwierdził, że autorzy niezależni nie mają prawa do tytułu „author”, „real author” czy też „professional author” — należy im się co najwyżej „writer”. Następnie przedstawił pomysł zesłania self-publisherów do „wirtualnego getta”, by czytelnicy szukający wartościowych pozycji na Amazonie i w innych księgarniach nie musieli przebijać się przez tony śmieci.
Kozlowski rozsierdził swoimi stwierdzeniami wiele osób, ale w tym, co mówi, jest trochę racji. W polskich księgarniach ten problem może nie być aż tak widoczny ze względu na znacznie mniejszą skalę zjawiska, ale w Amazonie można znaleźć zatrważające ilości samodzielnie opublikowanych... śmieci właśnie.

agnieszkazak.com, 14.03.2014

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • albo — O przecinku przed albo (kiedy stawiamy przecinek przed albo)
  • destynacja — Dawne i współczesne użycie
  • potrafić — Odmiana: o potrafiąc, potrafiący i potrafiwszy

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła