queerowy

queerowy

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Podział na sylaby? Pisownia może nas nieco dezorientować

Pełna treść tego i 5351 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Gombrowicz nie byłby w tej perspektywie homoseksualistą czy biseksualistą, lecz gwiazdą niejednoznaczności i ekscentryczności, czyli po prostu sobą, o co całe życie żarliwie zabiegał. Zapewne, gdyby autor Pornografii dożył użycia queeru do opisu zjawisk kultury i literatury, oświadczyłby wszem i wobec, że jest pierwszym pisarzem queerowym, czyli świadomie dziwacznym, nieoczywistym, złożonym, będącym pomiędzy i niedojrzałym, żeby użyć kategorii z jego własnego słownika. Zaletą queeru jest nie tylko migotliwość pozwalająca na uwzględnienie zjawisk literackich silnie podległych estetyzacji i wysubtelnieniu, ale także inkluzywność. Ponieważ literatura queerowa posiada istotny komponent emocjonalny, dobrze wpisują się w nią teksty uczuciowe, przeżyciowe i ckliwe.

E. Chudoba, rec.: „Dziwne, dziwniejsze, najpotrzebniejsze, czyli queer a la polacca (Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer”, red. A. Amenta, T. Kaliściak, B. Warkocki, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2021, ss. 909), „Konteksty Kultury”, 2021/18, z. 4s. 625

W latach dziewięćdziesiątych niektórzy teologowie i historycy chrześcijaństwa zainteresowali się i zaczęli wykorzystywać queerowe podejścia lub wprost przesunęli się na pozycje queerowe — wśród nich między innymi jedna z najwybitniejszych teolożek gejowsko-lesbijskich Elizabeth Stuart z Uniwersytetu w Winchester, obecnie arcybiskupka Liberalnego Międzynarodowego Kościoła Katolickiego (...)

miesiecznik.znak.com.pl, grudzień 2011

Refleksję nad „innym życiem” queerowych społeczności autor osadził na tle dokonującego się w latach 2000. na gruncie teorii queer zwrotu czasowo-przestrzennego. Zwrot ten pozwala uchwycić bodaj najważniejszą różnicę między refleksją queerową z lat 90. XX wieku a tą rozwijaną już w XXI wieku: w pierwszej z tych dekad zgłębiano głównie problem tożsamości seksualnych i genderowych, podczas gdy w drugiej „queerowych podmiotów” częściej szukano wśród grup społecznych, których piętno wiąże się z odmiennością i/lub słabością etniczną, rasową czy klasową. Innymi słowy, nad analizowanie modeli (homo)seksualności queerowi teoretycy przedkładają obecnie rozważania dotyczące wszystkich tych, których nie sposób pochwycić w normatywne ramy (nie tylko seksualne), którzy nie kształtują swojej codzienności według czasu określonego przez reprodukcję i rodzinę i nie sięgają po konserwatywne strategie równości.

pismowidok.org, 2017

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: queerowa; queerową; queerowe; queerowego; queerowej; queerowemu; queerowi; queerowo; queerowy; queerowych; queerowym; queerowymi formy zaprzeczone: niequeerowa; niequeerową; niequeerowe; niequeerowego; niequeerowej; niequeerowemu; niequeerowi; niequeerowo; niequeerowy; niequeerowych; niequeerowym; niequeerowymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • jednak — O szyku słówka jednak
  • spolegliwy — Poprawność przymiotnika spolegliwy w nowym znaczeniu
  • serum — Jak to jest z odmianą serum?

Ciekawostki

  • jabłko — A na blogu
  • SMS — Pochodzenie słowa SMS
  • przytomny — Jak przytomny z zaimkami chadzał, czyli o pochodzeniu, znaczeniu i rozwoju

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book