Definicja
przedruk to ponowne opublikowanie jakiegoś utworu (dzieła literackiego, artykułu, zdjęcia itp.) bez zasadniczych zmian i skrótów; przedruku zwykle dokonuje się bez wiedzy autora, choć konieczna jest zgoda posiadacza majątkowych praw autorskich do przedrukowywanego utworu (np. wydawcy)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W niniejszym zbiorze zarejestrowano pierwodruki odnalezione na podstawie dostępnych bibliografii narodowych (Bibliografii Zawartości Czasopism za lata 1965–2015 oraz Polskiej Bibliografii Literackiej za lata 1988–2004) oraz informacji wydobytych z domowego archiwum poety, wyszczególniono również
przedruki wierszy w pismach okolicznościowych i drukach niesamoistnych.
wbp.shoparena.pl, 1.05.2019
Jednak nawet przy dokonaniu
przedruku internetowego, zawierającego przecież zdjęcie autorstwa powódki, nie można przyjąć, by pozwany mógł skorzystać z treści art. 25 i 33 pr. aut., gdyż zamieszczone dzieło nie dotyczyło tematów związanych z promocją użytego dzieła, nie ma też tam informacji, które dotyczyłyby wydarzenia związanego z pracą artystyczną powódki.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 15 listopada 2015 r. (Sygn. akt I ACa 560/17)
„Metro” jest bardziej internetowe. To pierwsza na świecie gazeta, która robi
przedruki z internetu. No cóż. Jaki Pan taki kram. Tylko kto chce czytać coś, co już przeczytał w internecie dzień wcześniej?
pably.pl, 7.06.2011