prakseologiczny

1. prakseologiczny

Definicja

prakseologiczny to taki, który związany jest z czynnościami celowymi i świadomymi, czyli ze sprawnym działaniem; wyraz specjalistyczny

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nauka o zarządzaniu była rozwijana i wykładana w polskich uczelniach już w latach pięćdziesiątych XX wieku, a zwłaszcza po ukazaniu się w 1955 r. pracy T. Kotarbińskiego — Traktat o dobrej robocie, która stanowiła prakseologiczną podstawę teorii zarządzania.

NKJP: Klemens Białecki, Tożsamość i wizerunek marketingu, 2009

Dość często to, co prakseologia ocenia jako chwyt doskonały, etyka potępia — i odwrotnie. Stąd m.in. wzięło się pojęcie makiawelizmu — zastawu chwytów nieetycznych, ale podobno skutecznych. W grę wchodzi tu jednak wystąpienie przy ocenianiu sprawy błędu dwojakiego rodzaju, a mianowicie zarówno oceny prakseologiczne, jak i oceny etyczne mogą okazać się nieadekwatne i nie wszystko, co ocenia się jako skuteczne, rzeczywiście takim jest — i podobnie przedstawia się sprawa z etyczną stroną zagadnienia.

NKJP: Andrzej Machnik, Jak działać sprawnie i skutecznie, 2002

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: prakseologiczna; prakseologiczną; prakseologiczne; prakseologicznego; prakseologicznej; prakseologicznemu; prakseologiczni; prakseologiczny; prakseologicznych; prakseologicznym; prakseologicznymi formy zaprzeczone: nieprakseologiczna; nieprakseologiczną; nieprakseologiczne; nieprakseologicznego; nieprakseologicznej; nieprakseologicznemu; nieprakseologiczni; nieprakseologiczny; nieprakseologicznych; nieprakseologicznym; nieprakseologicznymi

zgłoś poprawkę

 1.1. prakseologicznie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Niezgodność prakseologiczna norm polega na tym, iż chociaż można zrealizować dwie takie normy, to skutki zrealizowania nakazów sformułowanych w jednej z nich unicestwiają skutki zrealizowania drugiej (np. „Zamknij okno, gdy jest otwarte”, „Otwórz okno, jeśli jest zamknięte”). Może przy tym chodzić o całkowite unicestwienie skutków zrealizowania drugiej normy, jak w podanym przykładzie, lub o unicestwienie w jakimś istotnym z przyjętego punktu widzenia stopniu. Należy uwzględnić, z jakiej perspektywy rozpatrujemy skutki zrealizowania danych norm (np. nie są prakseologicznie niezgodne normy nakazujące więźniom obozów koncentracyjnych kopać rowy i następnie je zasypywać, jako że nie mają one na celu takiego czy innego ukształtowania terenu, lecz upokorzenie więźniów bezsensowną robotą).

Zygmunt Ziembiński, Logika praktyczna, 1958

Gramatyka

przysłówek odprzymiotnikowy niestopniowalny

formy: nieprakseologicznie; prakseologicznie

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book