odbojnik

odbojnik

Definicja

odbojnik to element chroniący przed uderzeniem i uszkodzeniem, zwykle stalowy lub mosiężny z dodatkiem gumowym, montowany na przykład w miejscu, gdzie drzwi uderzałyby w ścianę, na wózkach (widłowych i dziecięcych)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • blokada; ogranicznik; stoper
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Odbojniki do drzwi montuje się w miejscu, w którym drzwi mają się zatrzymać, ok 15 cm od ich krawędzi, mniej więcej, ważne, aby nie zbyt blisko krawędzi, ponieważ mocniejsze ich pchnięcie może spowodować pęknięcie skrzydła drzwiowego. Dodatkowo poza odbojnikiem stosuje się nieraz samozamykacze, pozwalające również ograniczyć maksymalny kąt otwarcia drzwi. Odbojnik powinien być wykonany z materiału zapewniającego dobrą amortyzację i na tyle miękkiego, ażeby nie zarysować drzwi. Szeroka gama kształtów i kolorów dostępnych odbojników sprawia, iż poza praktycznym zastosowaniem posiadają również walory dekoracyjne.

pioropolis.pl, 28.07.2020

Stosowanie odbojników gumowych ma bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów serwisów i napraw pojazdów oraz znaczne obniżenie budżetu wydawanego na remonty infrastruktury magazynowej takiej jak narożniki ścian, kolumn nośnych.
Montaż odbojników gumowych jest niezwykle prosty i szybki. Wyposażone są one w super mocne magnesy utrzymujące odbojnik na stalowej powierzchni chronionego elementu.

wszystkodomagazynu.pl, 28.07.2020

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: odbojnik; odbojnika; odbojnikach; odbojnikami; odbojniki; odbojnikiem; odbojnikom; odbojników; odbojnikowi; odbojniku

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • Syria — Na blogu: Czy trudno nauczyć się polskiego? I jak szybko może to zrobić uchodźca z Syrii?
  • Osóbka-Morawski — Skąd człon Osóbka, skąd człon Morawski, czyli o pochodzeniu nazwiska
  • rączętaRączęta i jedno rączę

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book