nerd

nerd (osoba)

Definicja

nerd to osoba obsesyjnie zainteresowana swoją pasją (zwykle jakoś związaną z informatyką, komputerami, grami itp.), inteligentna, ale uciekająca w nią z realnego życia, nieprzystosowana do życia w grupie rówieśniczej i odrzucana przez nią, niemająca życia towarzyskiego, zwykle nieco zaniedbana; słowo potoczne, raczej pogardliwe

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dziwak; geek; kujon; maniak; nudziarz; odludek
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kultura nerdów nie obejmuje picia. Także narkotyki nie są jej nieodłącznym elementem. Może dlatego, że pisanie kodu samo w sobie może być przyczyną odlotów. Każdy, kto choć raz udanie skompilował nawet najprostszy program, zna rozpierające uczucie radości, jakiego żadna używka dać nie może.

NKJP: Kuba Tatarkiewicz, Computerworld

Komputerowe nerdy to kolejny problem. Jeśli samochód ma wyłącznie amortyzatory i sprężyny, nie będą mogli przy nim majstrować magicy od BIOS-u. Takim potrzebne jest zawieszenie pneumatyczne — wtedy będą mogli zabrać się do pracy przy swoich laptopach w oparach elektronicznego absurdu.
— Zobacz! — zawyją. — Zrobiliśmy samochód utrzymujący stały prześwit!
Imponujące. Ale w nauce tak to już bywa, że sama możliwość zrobienia czegoś wcale nie oznacza, że zrobienie tego czegoś to dobry pomysł.

Jeremy Clarkson, Moje lata w Top Gear, przekład Michał Strąkow, 2013

Nerd szuka dziewczyny — nie żony
Zastanowiła nas nazwa programu: dlaczego twórcy odeszli od idei poszukiwania żony? Też za sprawą nowoczesnego podejścia do tematu? O odpowiedź poprosiliśmy prowadzącą program:
— Nie, to nie kwestia obyczajowości. Po pierwszych spotkaniach z tytułowymi nerdami wiedzieliśmy już, że o żeniaczce nie może być mowy. Rolnika trudno zaciągnąć przed ołtarz, a co dopiero informatyka. Oni mieli łzy w oczach, gdy musieli odejść od komputerów, a zamiast na ekran popatrzeć na twarze uczestniczek programu. Wiecie, jakie padały odpowiedzi, gdy w ankiecie spytaliśmy o kobietę idealną? Najczęściej pojawiały się Lara Croft i Ciri. Ale wskazywano też na Pikachu i Jeża Sonic. Nie ukrywam, że to było duże wyzwanie...

Maciej Sikorski, antyweb.pl, 25.03.2016

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book