na kilogramy

1. na kilogramy (sprzedawać)

Definicja

jeśli ktoś sprzedaje coś na kilogramy, to tę jednostkę miary przyjmuje za podstawę obliczeń ilości czegoś i ceny

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przyjmowane są one tylko na ryzyko klienta, a za udane lub nieudane wyczyszczenie długiego kożucha trzeba zapłacić 42 zł, za skórę 25,80 zł. Zasłony i narzuty przyjmowane są na kilogramy, a pozbawienie ich brudu kosztuje 7,50 zł za 1 kg.

NKJP: Goniec Rumski, 2011

Masowe przeceny książek były do niedawna sprawą raczej wstydliwą, skrywaną w narożnych regałach księgarni. Poza wyspecjalizowanymi punktami z tzw. tanią książką, trudno było w jednym miejscu znaleźć kilka dobrych przecenionych tytułów. O sprzedaży na kilogramy słyszeli chyba tylko historycy książki: była to bowiem forma praktykowana w późnym średniowieczu, kiedy ksiąg zwykle się nie oprawiało. Kupcy we Frankfurcie płacili za określoną masę zadrukowanego papieru — towaru niezwykle w owych czasach drogiego.

Polityka, nr 2234, 2000

Były prezes Frotexu w Prudniku chciał podobno zdobyć szybko jak najwięcej żywej gotówki, więc... sprzedawał ręczniki poniżej kosztów produkcji. Firma straciła na tych dziwacznych biznesowych praktykach 3,6 mln zł. Tak wynika z aktu oskarżenia, który wpłynął właśnie do sądu. (...) Najważniejsze zarzuty dotyczą kooperacji z włoską firmą, której Frotex sprzedawał ręczniki na kilogramy, w cenie od 2 do 2,2 dolara za kilo. W tym trybie upłynnił 216 ton ręczników. Problem w tym, że cena wyprodukowania kilograma wynosiła wówczas 26 zł. Dodajmy, że już wcześniej Frotex sprzedawał swoje ręczniki Włochom — tyle tylko, że za jeden duży ręcznik plażowy brał 5,32 euro!

NKJP: Trybuna Śląska, 2004

Gramatyka

frazem nieodmienny

formy: na kilogramy

2. na kilogramy (np. produkować)

Definicja

mówimy o kimś, że robi coś na kilogramy, jeśli ilość tego jest duża, ale jakość mała; wyrażenie nacechowane negatywnie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Sejm z konieczności musi ten projekt ustawy uchwalić. Jednak ten projekt jest kolejnym przykładem na to, że uchwalanie przez Sejm ustaw na kilogramy nie przynosi korzyści systemowi prawa w Polsce, a dla obywateli często oznacza wymierne szkody.

NKJP: Sprawozdania stenograficzne Sejmu RP, 4 kadencja, 76 posiedzenie, 1 dzień (25.05.2004)

Po wyeliminowaniu Manchesteru City wszyscy chwalą prezesa Zbigniewa Drzymałę za profesjonalizm i konsekwencję. Pół roku temu, jak żegnał się z Bogusławem Kaczmarkiem, mówiono jednak, że popełnił wielki błąd, rok temu mówiono, że kupuje piłkarzy na kilogramy, a dwa lata temu, że w Grodzisku nigdy nie będzie wielkiej piłki. Tylko czy ktoś się dzisiaj do tego przyzna...

NKJP: Gazeta Poznańska, 2003

Gramatyka

frazem nieodmienny

formy: na kilogramy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book