międzyczas

1. międzyczas

Definicja

międzyczas to czas pokonania części trasy przez zawodnika w zawodach sportowych

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Weszliśmy na dach. Kibice rozłożyli karimaty, wyciągnęli termosy z kawą i wystawili twarze do słońca w temperaturze 20 stopni poniżej zera.
Spiker podawał międzyczasy uzyskiwane przez zawodników na górnym odcinku trasy, ludzie krzyczeli, dzwonili, bębnili. Potem odwracali twarze na trasę, gdzie kolejni zawodnicy zmagali się ze sporym wzniesieniem.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1994

Po 5 km Robert Korzeniowski zauważył, że z międzyczasu wynika, iż rekord trasy jest zagrożony. Fernandez i Sanchez podkręcali tempo, na półmetku za nimi trzymał się były mistrz świata Ilja Markow z Rosji.

NKJP: Dziennik Polski, 2008

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: międzyczas; międzyczasach; międzyczasami; międzyczasem; międzyczasie; międzyczasom; międzyczasów; międzyczasowi; międzyczasu; międzyczasy

2. w międzyczasie

Definicja

jeśli coś stało się w międzyczasie, to stało się w czasie, jaki upłynął między dwoma wskazanymi zdarzeniami

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W sierpniu 1980 roku po lipcowej fali strajków, obejmującej spontanicznie różne ośrodki przemysłowe kraju, gdy domagano się wzrostu płac po ogłoszonej przedtem podwyżce cen w sposób najbardziej zorganizowany zastrajkowali robotnicy tejże Stoczni Gdańskiej. Po trzech dniach strajku podpisano porozumienie zaspokajające ich żądania, jednak w międzyczasie strajk objął nie tylko cały Gdańsk, ale i Wybrzeże.

NKJP: Jerzy Surdykowski, Duch Rzeczypospolitej, 1989

Z placu Saint-Lazare spontaniczne patrole rozpełzły się po mieście na inspekcję pozostałych więzień. Przed wieczorem patrole, jeden po drugim, powróciły z niczym. Więzienia znaleziono otwarte, pełne gnijących zwłok zadżumionych. Na całym obszarze Paryża nie pozostało ani jednej żyjącej istoty.
W międzyczasie zapadła noc i trzydziestodwutysięczny tłum, nie korzystając z mieszkań, pełnych cuchnących trupów, rozłożył się biwakiem na jezdniach, wysunąwszy w noc bezsenne macki szyldwachów.

NKJP: Bruno Jasieński, Palę Paryż, 1929

Gramatyka

frazem nieodmienny

formy: w międzyczasie

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book