medykalizacja

medykalizacja

Definicja

medykalizacja czegoś to objęcie tego, co dotychczas uważane było za naturalne, działaniami medycznymi, z wiarą, że posługiwanie się leczeniem jest właściwym środkiem zaradczym; słowo książkowe, używane m.in. w dyskursie socjologicznym

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • ekspansja medycyny
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W niniejszym artykule podjęto problem, czy i do jakiego stopnia powstanie i rozwój medycyny paliatywnej w II połowie XX w. było reakcją na proces medykalizacji śmierci. Czy twórcy tej specjalności, m.in. Cicely Saunders, starali się przeciwstawić medykalizacji, czy raczej podejmowane przez nich działania były jednym z przejawów tej tendencji? Analiza pism Cicely Saunders, jak również dokumentów dotyczących początków polskiego ruchu hospicyjnego pokazuje podstawowe cele twórców ruchu, jakimi były zmiana priorytetów terapeutycznych – opieka w miejsce leczenia, a także włączenie rodziny i bliskich chorego do tego procesu.

termedia.pl, 04.11.14

Jedna interwencja medyczna prowokuje następną. Przyspieszanie porodu oksytocyną (hormon wywołujący skurcze) sprawia, że skurcze stają się bardziej bolesne, to z kolei prowokuje podanie znieczulenia, a i tak kończy się często cesarskim cięciem. Medykalizacja to błędne koło. Techniki tworzone dla ratowania w przypadkach zagrożenia szybko zaczynają być stosowane rutynowo. To, co wymyślone dla patologii, staje się normą.

NKJP: Polityka, 2005

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • molekularny — Czy lepszy molekularny, czy termin rodzimy?
  • Ariowie — Jak nazwać mężczyznę lub kobietę z ludu Ariów
  • adresNa adres, pod adres i pod adresem, czyli dokąd wysyłamy

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book