masala

1. masala

Definicja

masala to różnego rodzaju mieszanki zmielonych przypraw charakterystyczne dla kuchni indyjskiej (np. kminek, anyż i chili przyprażone na ghi)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W hotelu są wykupione tylko śniadania, więc trzeba przynajmniej raz dziennie zajrzeć do restauracji. W najlepszych lokalach obfity obiad kosztuje dziennie 12 zł, ale jeśli ktoś oszczędza rupie, to można poprzestać na kurczaku z kopiastą porcją ryżu za 6 zł. Tutejsi kucharze stosują powszechnie czosnek i masalę, ostrzejszą nieco od curry. Większość przypraw działa antybakteryjnie. Nie ma mowy o sensacjach żołądkowych, pod warunkiem że zamawiamy dania wyłącznie na gorąco. Na złagodzenie zgagi po spożyciu ostrych przypraw podają w Indiach... kwaśne mleko.

NKJP: Dziennik Łódzki, 2003

Ciekawostki
Masala definicją indyjskości

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1503 pozostałych ciekawostek.
zamów

 1.1. garam masala

Definicja

garam masala to mieszanka przypraw typowa dla kuchni indyjskiej (nieodzowny dodatek do dań mięsnych i warzywnych), w jej skład zwykle wchodzą prażone, a następnie drobno mielone kolendra, pieprz, kardamon i goździki (dodaje się też cynamon i nieco gałki muszkatołowej); garam masala jest pikantna, aromatyczna, nieco cierpka, z korzennym posmakiem, dodaje się ją zawsze na koniec gotowania

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wszystkie przyprawy (poza gałką muszkatołową), z których wytwarza się garam masalę, na wstępie należy uprażyć (każdą z nich osobno), a następnie drobno zmielić w młynku lub w moździerzu. Oczywiście w sklepach dostępne są gotowe garam masale, ale w żadnym stopniu nie są one tak smakowite jak samodzielnie przyrządzone mieszanki.

kuchnia.wp.pl, 30.03.2016

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • klęknąć — Odmiana: czas przeszły kląkł czy klęknął, klękła czy klęknęła itd.
  • babysitterBaby sitter, baby-sitter czy babysitter
  • mszał — Od jakiej litery zapisywać

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book