marciński

marciński

Definicja

marciński to taki, który związany ze Świętym Marcinem i zwyczajami praktykowanymi w dniu jego kościelnego święta (11 listopada)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jaką literą? Przymiotniki tworzone od imion nie są tworzone regularnie ani zbyt często używane, więc nie mamy pewności, czy pisać je od dużej czy od małej litery. Oto smakowity przykład z poznańskimi symbolami, zwyczajami i regionalizmami:

Dwóch wyrostków wspinało się na palce przed dwumetrowym pomnikiem Starego Marycha z rowerem. Poznański gawędziarz, swojski „rojber i szplin”, naprawdę nigdy nie istniał. Dla tubylców był jednak synonimem tradycji, lokalną świętością, podobnie jak rogale ?Marcińskie, Świętojanki i Podkoziołek. (NKJP: Tomasz Klarecki, Izabela Smolarek, Wilk... i śmierć bankiera, 2006)

Naszym zdaniem

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4625 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W całym Poznaniu piecze się co roku na Św. Marcina 120–150 ton rogali. Statystycznie każdy poznaniak, włączając w to niemowlęta, zjada przynajmniej jeden. Nie dziwi więc, że cukiernicy z innych miast też chcieliby obchodzić to święto. Andrzej Szydłowski, wiceprezydent Międzynarodowej Unii Piekarzy, próbował kiedyś przenieść tradycję marcińskiego rogala do Gdańska: — Dziesięć lat temu zacząłem przyzwyczajać klientów do rogali kilka dni przed Świętym Marcinem, ale nie przyjęły się. Muszę wymyślić jakiś typowo gdański produkt, coś związanego z morzem, może w kształcie rybki.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1997

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: marcińscy; marcińska; marcińską; marciński; marcińskich; marcińskie; marcińskiego; marcińskiej; marcińskiemu; marcińskim; marcińskimi formy zaprzeczone: niemarcińscy; niemarcińska; niemarcińską; niemarciński; niemarcińskich; niemarcińskie; niemarcińskiego; niemarcińskiej; niemarcińskiemu; niemarcińskim; niemarcińskimi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Oskowie — Jak nazwać mężczyznę lub kobietę z ludu Osków
  • pogłaskać — Odmiana: pogłaszcze czy pogłaska
  • projekt — O poprawności tego znaczenia projektu

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book