marciński

marciński

Definicja

marciński to taki, który związany ze Świętym Marcinem i zwyczajami praktykowanymi w dniu jego kościelnego święta (11 listopada)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jaką literą?

Tagi: marciński jakie M

Przymiotniki tworzone od imion nie są tworzone regularnie ani zbyt często używane, więc nie mamy pewności, czy pisać je od dużej czy od małej litery. Oto smakowity przykład z poznańskimi symbolami, zwyczajami i regionalizmami:

Dwóch wyrostków wspinało się na palce przed dwumetrowym pomnikiem Starego Marycha z rowerem. Poznański gawędziarz, swojski „rojber i szplin”, naprawdę nigdy nie istniał. Dla tubylców był jednak synonimem tradycji, lokalną świętością, podobnie jak rogale ?Marcińskie, Świętojanki i Podkoziołek. (NKJP: Tomasz Klarecki, Izabela Smolarek, Wilk... i śmierć bankiera, 2006)

Naszym zdaniem

Pełna treść tego i 5317 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W całym Poznaniu piecze się co roku na Św. Marcina 120–150 ton rogali. Statystycznie każdy poznaniak, włączając w to niemowlęta, zjada przynajmniej jeden. Nie dziwi więc, że cukiernicy z innych miast też chcieliby obchodzić to święto.
Andrzej Szydłowski, wiceprezydent Międzynarodowej Unii Piekarzy, próbował kiedyś przenieść tradycję marcińskiego rogala do Gdańska: — Dziesięć lat temu zacząłem przyzwyczajać klientów do rogali kilka dni przed Świętym Marcinem, ale nie przyjęły się. Muszę wymyślić jakiś typowo gdański produkt, coś związanego z morzem, może w kształcie rybki.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1997

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: marcińscy; marcińska; marcińską; marciński; marcińskich; marcińskie; marcińskiego; marcińskiej; marcińskiemu; marcińskim; marcińskimi formy zaprzeczone: niemarcińscy; niemarcińska; niemarcińską; niemarciński; niemarcińskich; niemarcińskie; niemarcińskiego; niemarcińskiej; niemarcińskiemu; niemarcińskim; niemarcińskimi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • wątpia — Odmiana: wątpiów czy wątpi
  • trampek — Kłopoty z obuwiem
  • gwóźdź — Odmiana: gwoździami czy gwoźdźmi

Ciekawostki

  • na odczepne — Skąd to odczepne, czyli o pochodzeniu
  • rozwiać — O rozwieli
  • kredyt — Czym różni się kredyt od pożyczki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book