kurhan

kurhan

Definicja

kurhan to kopiec usypywany w dawnych czasach, zwykle o kształcie ściętego stożka, kryjący jeden lub więcej grobów; czasem kurhany wznoszono na czyjąś cześć lub pamiątkę (i na przykład nie jest pewne, czy faktycznie zawierają jakiś grób), niektóre ogromnych rozmiarów (niczym małe wzgórze)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • grobowiec; grób; kopczyk; kopiec; miejsce pochówku; mogiła; nasyp; pagórek; stos; usypisko; wzgórek; wzgórze; wzniesienie; zwał
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kolejna fala to wczesne średniowiecze. Gdy na naszych ziemiach pojawili się Słowianie, początkowo chowali zmarłych na cmentarzyskach. Ale od VII wieku zmieniono rytuał. Urny z prochami zmarłego zaczęto umieszczać na szczycie kurhanu. Stąd próżno szukać we wnętrzu takich konstrukcji czegokolwiek. Za to bywały przypadki, że na jednym kurhanie ustawiano nawet pięć urn. Dodawano również przedmioty codziennego użytku, także ozdoby. (...) Oczywiście wielkim władcom wznoszono nadzwyczaj okazałe kurhany. Jako przykład archeolodzy zwykle przywołują w tym miejscu kopiec Krakusa (usypany ku czci legendarnego założyciela Krakowa) czy Wandy (jego córki).

bialczynski.wordpress.com, 12.12.08

— Okazało się, że faktycznie zarejestrowany z lotu ptaka obiekt jest starożytnym kurhanem. Co ważne, kopiec ten jest pierwszą znaną konstrukcją tego typu na Wyżynie Lubelskiej, jak również w całej Małopolsce, pewnie datowaną na przełom III i II tysiąclecia p.n.e. — wyjaśnia PAP dr hab. Piotr Włodarczak.
Wewnątrz kurhanu mierzącego ok. 13 m średnicy archeolodzy odkryli cztery szkieletowe pochówki, należące do społeczności, której materialne pozostałości są określane przez specjalistów mianem „kultury strzyżowskiej”. Jej przedstawiciele trudnili się rolnictwem i hodowlą.
— Jest to obrządek pogrzebowy nieco odmienny niż we wcześniejszym okresie, czyli w schyłkowym neolicie. Pod nasypem badanego przez nas kurhanu nie pochowano jednej wybranej osoby, ale kilku zmarłych — opowiada dr hab. Włodarczak.

archeowiesci.pl, 11.02.15

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: kurhan; kurhanach; kurhanami; kurhanem; kurhanie; kurhanom; kurhanów; kurhanowi; kurhanu; kurhany

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book