jeśliś

1. jeśliś (jeśli + -ś (1))

Definicja

formy typu jeśliś to połączenie jeśli (wprowadzającego założenie) z cząstkami czasownikowymi czasu przeszłego (np. jeśliś wyszedł, to cię nie było jako jeśli wyszedłeś, to cię nie było) lub z czasownikiem być w czasie teraźniejszym (jeśliś wysoka, dasz radę jako jeśli jesteś wysoka, dasz radę)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jeśli jesteś Boże, jeśliś nie ułudą i nie mrzonką, daj mi znak, iż mnie chcesz! Iż jestem Ci potrzebny! Daj! Błagam! Chcę znaku.

NKJP: Andrzej Sarwa, Strzyga, 2006

Gramatyka

przyłącza końcówki czasownikowe

formy: jeślim; jeśliś; jeśliście; jeśliśmy

2. jeśliś (jeśli + -ś (2))

Definicja

formy typu jeśliś to połączenie jeśli (wprowadzającego zdanie podrzędne, które uzasadnia zawarte w zdaniu nadrzędnym pytanie) z cząstkami czasownikowymi czasu przeszłego (np. jeśliś nie wyszedł, to jak chciałeś zdążyć? jako jeśli nie wyszedłeś, to jak chciałeś zdążyć?) lub z czasownikiem być w czasie teraźniejszym (jeśliś wysoka, to jak chcesz się zmieścić? jako jeśli jesteś wysoka, to jak chcesz się zmieścić?)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Dlaczego ty nie chcesz się uczyć, Łapa? Nie zależy ci na tym, żeby wstąpić na politechnikę, być kimś? Przecież tobie powinno zależeć bardziej niż innym. Dlaczego jesteś przeciwko wszystkim?
Jeśliś ty taki mądry, to dlaczegoś taki głupi? — odpowiedział Łapa. — Taki głupi, że aż mnie zastanawia, z czego się taka głupota bierze? Powiedz, ty wierzysz we wszystko, czego cię uczą w szkole, no nie?

NKJP: Henryk Grynberg, Życie ideologiczne, osobiste, codzienne i artystyczne, 1998

Gramatyka

przyłącza końcówki czasownikowe

formy: jeśliś

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book