haubicoarmata

haubicoarmata (broń)

Definicja

haubicoarmata to działo, które jest czymś pośrednim między armatą a haubicą (decyduje długość lufy, a dobór odpowiedniego ładunku i kąta podniesienia lufy może wpływać na możliwe zastosowania)

Wariant
  • armatohaubica
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Niebawem zakończy się szkolenie ukraińskich żołnierzy w Niemczech w obsłudze haubicoarmat PHz 2000 — poinformowała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. Potem ta ciężka broń mogłaby zostać dostarczona do Ukrainy — powiedziała polityk SPD. Kiedy dokładnie i w jaki sposób, tego Lambrecht nie podała, zastrzegając się względami bezpieczeństwa.
Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie siedem haubicoarmat z zapasów Bundeswehry. Ponadto rząd jest w trakcie przygotowań do dostaw wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, których Ukraina pilnie potrzebuje.

dw.com, 14.06.2022

Kraba wyposażono w opracowane całkowicie w Polsce systemy elektroniczne, które odpowiedzialne są za sterownie wieżą, a także prowadzenie obliczeń wymaganych do oddawania celnych strzałów. Połączenie wysokiej szybkostrzelności, niskiego czasu reakcji, a także dużego zasięgu i siły ognia sprawiają, że AHS Krab jest nie tylko najpotężniejszą armatohaubicą w Wojsku Polskim, ale jest uważana przez ekspertów za jedną z najlepszych na świecie.

komputerswiat.pl, 30.05.2022

Do września zakończono formowanie oddziałów pozostających w dyspozycji Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego, w składzie których znajdowało się łącznie: 53 armatohaubice 152 mm, 17 armat 122 mm, 71 haubic 122 mm, 15 armat 107 mm (...)

Stefan Pataj, Artyleria lądowa: 1871–1970, 1976

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy alfabetycznie: armatohaubic; armatohaubica; armatohaubicą; armatohaubicach; armatohaubicami; armatohaubice; armatohaubicę; armatohaubico; armatohaubicom; armatohaubicy; haubicoarmacie; haubicoarmat | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book