happening

happening

Definicja

happening to bezpośrednie, otwarte widowisko łączące formy teatralne z innymi dziedzinami sztuki, pełne symboliki, często ze znacznym stopniem improwizacji, angażujące publiczność, którą ma poruszyć, dopuszczające w szerokim zakresie ingerencję przypadku i indywidualne działania tak wykonawców, jak i odbiorców; początkowo happening był niezależną formą sztuki, współcześnie stanowi nieraz narzędzie komunikacji społecznej, formę zwrócenia uwagi na jakiś problem lub wyraz postawy politycznej

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • akcja; flash mob; instalacja; manifestacja; performans; widowisko; wydarzenie artystyczne; zbiórka
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Ostatecznie jednak happening odbył się na nadbałtyckiej plaży. Morze, które — wedle tekstu Kantora umieszczonego w wydanym później folderze — miało „narzucać się ruchem, rytmem i walorem dźwiękowym nieprzekraczającym jednak możliwości percepcji ludzkiej”, zyskało tutaj nowy, zaskakujący kontekst.
Happening otworzył „Koncert morski”, podczas którego malarz Edward Krasiński, ubrany w czarny frak, stojąc na podeście zanurzonym częściowo w wodzie, kilka metrów od plaży, tyłem do widzów ulokowanych na leżakach plażowych, dyrygował falami. To on widoczny jest na słynnym zdjęciu Eustachego Kossakowskiego.
Drugą część happeningu stanowiła „Tratwa Meduzy” — próba rekonstrukcji sceny z obrazu Théodore Géricaulta o tym samym tytule, przedstawiającego rozbitków z fregaty „Meduza” w dramatycznych pozach. Jednak happening w Łazach pozbawiony był patosu obecnego na słynnym płótnie.

culture.pl, 18.12.2014

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: happening; happeningach; happeningami; happeningi; happeningiem; happeningom; happeningów; happeningowi; happeningu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • derby — Czy derby konne się odmienia(ją)? I jakiego są rodzaju?
  • dzisiaj — O wymowie [dzisiej]
  • na tapecie — Jedni poprawiają, inni przecierają oczy ze zdumienia

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book