Pomarańczowa Alternatywa

Pomarańczowa Alternatywa

Definicja

Pomarańczowa Alternatywa to ruch happeningowy, który wyłonił się z wrocławskiej organizacji studenckiej wydającej na początku lat 80 XX wieku gazetkę „Pomarańczowa Alternatywa”; największy rozgłos zdobyły happeningi z lat 1987–1988, polegające na przemyślnym, parodystycznym wyśmiewaniu PRL-owskiej rzeczywistości, oficjalnych haseł politycznych czy rytuałów obchodów rocznicowych, np. zorganizowano Wigilię Wielkiej Rewolucji Październikowej (w przeddzień oficjalnych obchodów 70. rocznicy rewolucji), w czasie której użyto wielkich kartonowych modeli okrętów; słynne były też happeningi połączone z przebieraniem się za krasnoludki (pomarańczowe czapeczki) — aresztowania „krasnoludków” ośmieszały milicyjne siły porządkowe; prowadzono też inne działania, na przykład malowanie krasnoludków na plamach zasłaniających hasła antykomunistyczne na murach; za jedną z zasług ruchu uznaje się powszechne przełamywanie lęków przed konfrontacją z siłami porządkowymi (uczestnicy happeningów z mniejszymi obawami uczestniczyli później w nielegalnych strajkach i demonstracjach)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Postać krasnoludka stała się symbolem Pomarańczowej Alternatywy, a tym samym wolnej, nieocenzurowanej myśli. Tysiące krasnali, malowanych w kilkunastu miastach Polski, ubarwiało szarą rzeczywistość stanu wojennego.

msl.org.pl, 24.06.09

Prawdziwa lawina ruszyła w 1987 roku. Pomarańczowa Alternatywa nakręcała rewolucję — krasnale miały wyjść na ulicę. Ulotka agitacyjna informowała, że 1 czerwca to: Dzień spotkania dzieci z międzynarodowym ruchem komunistycznym oraz że [...] krasnoludek czyli krasny, znaczy czerwony od czapek ludek, albo inaczej ludek chodzący w czerwonych czapkach stanowi bardzo aktualny problem światowy i lokalny. W oznaczonym czasie na ulicy Świdnickiej we Wrocławiu pojawił się pochód przystrojony czerwone czapeczki, wznosząc okrzyki: „Krasnoludki są na świecie”, „My jesteśmy krasnale” i „Nie ma wolności bez krasnoludków”. Interweniująca milicja została poczęstowana cukierkami. (...) Rok później krasnoludków było już ponad dziesięć tysięcy.

historiapolskixx.wordpress.com, 03.25.12

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • ufny — Pokrewieństwo ufny i pewny
  • Toussaint — Wszyscy święci..., czyli o pochodzeniu
  • WłochyWłochy a Italia

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book