fliper

1. fliper (do grania)

Definicja

fliper to automat do gry mający zwykle postać prostopadłościennej skrzynki ustawionej na czterech nogach, nachylonej w stronę stojącego za nią gracza, od góry przykrytej szybą (lub inną przezroczystą powłoką) zapewniającą widok na pole gry; zadaniem gracza jest sterowanie za pomocą przycisków umieszczonych po obu stronach automatu łapkami, które odbijają spadającą przez pole gry kulkę (punkty zyskuje się, gdy kulka uderza w różne specjalne elementy znajdujące się na polu gry)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Interaktywne muzeum gier wideo reklamuje się jako wehikuł czasu do lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Jest tu ogromna, rozlokowana na powierzchni prawie 600 metrów kwadratowych, kolekcja klasycznych gier wideo, automatów, które nie tylko można podziwiać, ale też na każdym z nich grać bez żadnych ograniczeń. Muzeum w Nowej Hucie przy ulicy Centralnej starszym funduje powrót do przeszłości, a młodsi mogą się tu przekonać, jak wciągającą rozrywką były np. flipery.

krakow.naszemiasto.pl, 06.05.2023

Tradycyjne flipery inspirowane są filmami i postaciami popkultury. To trochę kiczowate, trochę głośne, ale pełne nieodpartego uroku mechaniczne zabawki. Zwłaszcza jeśli zajrzymy do środka, gdzie misterna pajęczyna kabli została zaprojektowana tylko po to, aby można sobie „popykać”.

geekweek.interia.pl, 12.12.2013

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskozwierzęcy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: fliper; flipera; fliperach; fliperami; fliperem; fliperom; fliperów; fliperowi; flipery; fliperze

2. fliper (osoba)

Definicja

fliper to ktoś, kto kupuje po atrakcyjnych cenach nieruchomości, zwłaszcza mieszkania, ulepszanie je, np. remontuje, i szybko sprzedaje po wyższej cenie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Temat flippingu pojawiał się w TVP już po raz drugi. W poprzednim wydaniu, prowadzonym przez Izabellę Krzan i Tomasza Kammela, dodatkowo poruszono kwestię przejmowania nieruchomości w nieuczciwy sposób m.in. od starszych osób lub właścicieli w trudnej sytuacji życiowej. Ekspert przekonywał, że tak postępują oszuści, a nie fliperzy, którym zależy na stworzeniu ludziom godnych warunków do życia. „Dają nowe życie starym, zdezelowanym mieszkaniom, gdzie rodzina z dziećmi nawet nie splunęłaby w tę stronę” — można było usłyszeć w PNŚ.

rozrywka.radiozet.pl, 30.01.2024

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: fliper; flipera; fliperach; fliperami; fliperem; fliperom; fliperów; fliperowi; flipery; fliperze; fliperzy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book