flipper

1. flipper (do grania)

Definicja

flipper to automat do gry mający zwykle postać prostopadłościennej skrzynki ustawionej na czterech nogach, nachylonej w stronę stojącego za nią gracza, od góry przykrytej szybą (lub inną przezroczystą powłoką) zapewniającą widok na pole gry; zadaniem gracza jest sterowanie za pomocą przycisków umieszczonych po obu stronach automatu łapkami, które odbijają spadającą przez pole gry kulkę (punkty zyskuje się, gdy kulka uderza w różne specjalne elementy znajdujące się na polu gry)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Czasami w Polsce te automaty bywają mylone z hazardowymi maszynami, tzw. jednorękimi bandytami, w których można wygrać pieniądze. Gra na flipperach polega jednak na tym, że metalową kulką trafiamy w różne cele i w ten sposób zdobywamy punkty. Wprawdzie nie wgrywamy pieniędzy, ale coś znacznie bardziej cennego… satysfakcję połączoną z olbrzymią dawką adrenaliny :)

rzeszow.wyborcza.pl, 15.05.2015

Tymczasem powszechne kiedyś flippery zaczynają przeżywać drugą młodość i coraz częściej stają się nie tylko fantazyjnym meblem w domach, ale także wyposażeniem pubów, barów i innych lokali. Charakterystyczne odgłosy i dźwięki, zwłaszcza pracujących łapek, są coraz głośniejsze również w Krakowie.

lovekrakow.pl, 17.03.2015

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskozwierzęcy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: flipper; flippera; flipperach; flipperami; flipperem; flipperom; flipperów; flipperowi; flippery; flipperze

2. flipper (osoba)

Definicja

flipper to ktoś, kto kupuje po atrakcyjnych cenach nieruchomości, zwłaszcza mieszkania, ulepsza je, np. remontuje, i szybko sprzedaje po wyższej cenie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Chcemy położyć kres wielkiemu oszustwu, jakim jest działalność flipperów — mówił na konferencji w Sejmie Jan Mencwel, warszawski radny, działacz stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. — oszustwem są te karteczki w skrzynkach pocztowych: „Marta i Krzysiek kupią mieszkanie”. Stoją za nimi flipperzy z gotówką, którzy kupione mieszkania sprzedają nawet z przebiciem kilkudziesięciu tysięcy zł. A prawdziwi Marta i Krzysiek nie mają z nimi żadnych szans.

warszawa.wyborcza.pl, 25.06.2024

Zwykle celem flippera są domy i mieszkania w bardzo okazyjnych cenach, często znacznie poniżej cen rynkowych. Mogą to być zarówno nieruchomości oferowane w ramach licytacji komorniczych, do gruntownego remontu (czyli przeważnie w fatalnym stanie technicznym), jak i budynki lub lokale sprzedawane przez właścicieli po zaniżonej cenie. Powód? Czasem jest nim pilna potrzeba gotówki, a czasem po prostu zwykła nieznajomość aktualnej sytuacji na rynku. Bywają też nieruchomości w jakiś sposób obciążone — również na takie „problematyczne” domy i mieszkania decydują się tego typu inwestorzy.

zainwestujwnieruchomosci.pl, 23.05.2022

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: flipper; flippera; flipperach; flipperami; flipperem; flipperom; flipperów; flipperowi; flippery; flipperze; flipperzy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book