denazyfikacja

denazyfikacja

Definicja

denazyfikacja państwa, społeczeństwa, gospodarki itp. to usuwanie lub usunięcie z nich wpływów ideologii nazistowskiej i wszystkiego tego, co jest z nazizmem związane (często również usuwanie ze stanowisk ludzi z nim związanych); zwykle w odniesieniu do Niemiec po II wojnie światowej (m.in. likwidacja NSDAP i organów rządowych III Rzeszy)

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wszystkie kraje posttotalitarne stawały w momencie rozpadu lub obalenia starego systemu wobec dylematu politycznego, który swoimi korzeniami tkwi w tym dramatycznym wyborze między nienawiścią do nienawiści a nienawiścią do wrogów.
W Niemczech posthitlerowskich proces norymberski i denazyfikacja stanowiły model radykalny zerwania z przeszłością przez wydzielenie i ukaranie sprawców zła, ale też dokonało się to w ramach porządku międzynarodowego, w ramach którego zwycięzcy karali pokonanych.

NKJP: Bronisław Geremek w Gazecie Wyborczej, 1992

W RFN denazyfikację zakończono w 1951 r. Ustawowo przywrócono byłym nazistom (kategorii 3–5 wg systemu amerykańskiego) prawo do pełnienia funkcji publicznych. Choć formalnie zakończono grzebanie w życiorysach, to przeszłość i braki denazyfikacji nie przestały być tematem publicznej debaty. W 1965 r. w NRD wydano „Brązową Księgę” zawierającą spis 1,8 tys. osób, które miały mieć nazistowską przeszłość, a mimo to pełniły ważne, eksponowane funkcje w RFN. Choć początkowo władze zachodnich Niemiec oskarżały autora o pomówienie, to z czasem okazało się, że książka zawiera wiele prawdziwych informacji.

historia.wp.pl, 17.03.2014

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: denazyfikacja; denazyfikacją; denazyfikacjach; denazyfikacjami; denazyfikacje; denazyfikację; denazyfikacji; denazyfikacjo; denazyfikacjom

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • hobby — Słownikowe czary-mary: hobbystowski i hobbyzm
  • P.T. — Pochodzenie P.T.
  • świątobliwy — Gdy świętość jest podejrzana...

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book