denazyfikować

denazyfikować

Definicja

jeśli państwo, społeczeństwo, gospodarka itp. są denazyfikowane, to usuwa się z nich wpływy ideologii nazistowskiej i wszystko to, co jest z nazizmem związane (w tym usuwa ze stanowisk ludzi z nim związanych); zwykle w odniesieniu do Niemiec po II wojnie światowej (m.in. likwidacja NSDAP i organów rządowych III Rzeszy)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nie na darmo Breker otrzymał od wodza stanowisko wiceprezydenta Izby Rzeszy do spraw Kultury. Denazyfikujący podbite Niemcy Amerykanie nie dostrzegli w Arno Brekerze filara faszystowskiej dyktatury. Zapłacił jedyne 100 marek za proces oczyszczający go z takich podejrzeń.

NKJP: Dziennik Zachodni, 2006

W 1996 r. firma „Degussa”, która bez specjalnych kłopotów przeskoczyła ów niebezpieczny próg maja 1945 r. i znalazła się prawie niepokalana w nowych, denazyfikujących się Niemczech, wydała piękną książkę zawierającą jej historię.

Arnold Mostowicz, Łódź, moja zakazana miłość, 1999

Gramatyka

czasownik aspekt niedokonany przechodni

formy alfabetycznie: denazyfikować; denazyfikował; denazyfikowała; denazyfikowałaby; denazyfikowałabym; denazyfikowałabyś; denazyfikowałam; denazyfikowałaś; denazyfikowałby; denazyfikowałbym; denazyfikowałbyś; denazyfikowałem | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book