cicerone

cicerone

Definicja

cicerone to osoba oprowadzająca turystów, zwłaszcza zainteresowanych sztuką i kulturą; słowo książkowe, niekiedy używane żartobliwie

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • pilot; przewodnik
  • książkowo:gid
  • potocznie:oprowadzacz
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Stare mury Krakowa zachwyciły Picassa. Zwiedzał z godną podziwu wytrwałością muzea, kościoły i inne zabytki miasta. Cicerone jego był znany historyk sztuki. Przewodnik nasz, rozkochany w Krakowie, może zbyt szczegółowo prezentował malarstwo polskie w stosunku do możliwości zainteresowania się nim artysty (jeśli dobrze pamiętam, najwięcej uwagi poświęcił obrazom Gierymskiego).

NKJP: Stefan Leder, Wacław Leder, Czerwona nić, 2005

Lenartowicz przyjaźnił się z Kraszewskim. Poznawszy dobrze Rzym, doszedł do przekonania, że powinien zaprosić przyjaciela, bo atmosfera Wiecznego Miasta na pewno wzbogaci twórczość pisarza-historyka. Zapewniał go: „Gdybyś przyjechał tu kiedyś, służyłbym ci za cicerone, bo już znam tu dobrze wszystkie kąty i wszystkie kościoły i muzea, groby, włócząc się po nich od czasu do czasu”.

NKJP: Marek Borucki, Polacy w Rzymie, 1995

Kosztowali uroków życia w Paryżu, Wiedniu, Genewie i Monachium, gdzie ojciec studiował, a jego kompan bardziej udawał, że studiuje, bo niby po co młodemu arystokracie, który miał odziedziczyć majątki na Ukrainie, w Galicji, na Łotwie i w Kongresówce był potrzebny jakiś dyplom? Ojciec był dla niego nie tylko cicerone po knajpach, salonach pięknych kobiet i burdelach, ale i po artystycznym światku europejskiego fin de siecle’u, polityki i literatury.

NKJP: Ryszard Sługocki, Na przekór i na bakier, 2008

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • niesforny — A dawniej był i sforny
  • biba — O dawnym bibie (osobie)
  • szrot — Pochodzenie wyrazu szrot

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book