hashtag

hashtag

Definicja

hashtag to słowo (lub wyrażenie zapisane bez spacji) z dodanym na początku znakiem #; hashtagi służą oznaczaniu oraz kategoryzowaniu informacji i dodawane są do krótkich wpisów (umieszczanych na przykład na Twitterze) lub opisów zdjęć (na przykład na Instagramie)

Wariant
  • (rzadziej) hasztag
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • oznaczenie; tag; znacznik
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Trochę trwało, zanim hashtagi rozpleniły się po całym Twitterze. W październiku 2007 podczas wielkiego pożaru w San Diego internauci zaczęli używać oznaczenia #sandiegodfire, w 2009 roku mieszkańcy Iranu informowali za pomocą hashtagów świat, jak przebiegają protesty. W 2010 roku hashtagi można było już znaleźć w 11% wszystkich tweetów, latem 2013 roku — w 24%. Najbardziej je widać, kiedy dzieje się coś elektryzującego miliony ludzi, na przykład w USA trwa #SuperBowl albo finał #BreakingBad. Albo kiedy rodzi się #royalbaby.

Marta Wawrzyn, gadzetomania.pl, 10.00.13

Po „Ice Bucket Challenge” i „Fire Challenge” przyszła pora na wyzwanie zarezerwowane wyłącznie dla płci pięknej. Internautki wrzucają do sieci fotki opisane hasztagiem #BeeChallenge. Na portalach społecznościowych królują teraz zdjęcia kobiet ze stanikiem na głowie...

dziennik.pl, 05.10.14

Na przykład, osoby, które chcą prześledzić newsy o kijowskim Majdanie, znajdą informacje pod hasztagiem #majdan lub #maidan (jeśli czytają po angielsku). Fani Justina Biebera również mogą być na bieżąco z wydarzeniami z życia gwiazdy po wyszukaniu hasztaga #bieber.

stylzycia.newsweek.pl, 05.12.14

Ciekawostki
Skąd hashtagi? Hashtagi, tak wtedy jeszcze nienazywane, były używane już w sieciach IRC. Ich popularność wiąże się z
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy alfabetycznie: hashtag; hashtaga; hashtagach; hashtagami; hashtagi; hashtagiem; hashtagom; hashtagów; hashtagowi; hashtagu; hasztag; hasztaga | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book