big-beat

big-beat (muzyka)

Definicja

big-beat to zastępcza nazwa dla rock and rolla stosowana w Polsce z powodów politycznych w czasach PRL-u w latach 60. i 70., później big-beatem określano także muzykę mieszczącą w sobie wszystkie gatunki pełnej energii, szybkiej, nowoczesnej, muzyki rozrywkowej

Wariant
  • bigbit
  • (rzadziej) big beat
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Big-beat, muzyka czasów PRL, wciąż budzi ciekawość, nawet fascynację. Odpowiedzią na jedno i drugie jest wywiad rzeka Witolda Górki z Tomaszem Jaśkiewiczem „Byłem gitarzystą Niemena”.

polityka.pl, Mirosław Pęczak, 05.08.14

Problem z z pradziejami polskiego rocka — czy też słuszniej byłoby mówić: muzyki rockopodobnej — polega na tym, że znamy je głównie z przekazów osób mocno weń zaangażowanych uczuciowo: samych muzyków, zaprzyjaźnionych z nimi dziennikarzy oraz fanów, na ogół bezkrytycznych wobec piosenek i idoli swojej młodości. Stąd też narracja o epoce big beatu przybierała z reguły sentymentalno-idealizujący lub zgoła „harcerski” charakter. Koncentrowano się na wyliczaniu zdobytych przez wykonawców nagród na nieistotnych festiwalach, miejscach zajmowanych przez ich piosenki na niemiarodajnych listach przebojów, przetasowaniach składów zespołów czy rzekomych sukcesach za granicą, z których nic potem nie wynikało. Nic dziwnego, skoro większość tych relacji pisana była przez dziennikarzy peerelowskiego chowu, nienawykłych do dociekania istoty zjawiska.

Dariusz Szreter, dziennikbaltycki.pl, 24.04.14

Bo to były czasy bigbitu! Nazwy tej używano w PRL, żeby nie drażnić komunistycznej władzy określeniem rock and roll. Taka zachodnia, „wywrotowa” muzyka i festiwale w ogóle nie były rządzącym na rękę. — Podobno Władysław Gomułka na jakimś plenum KC PZPR walił pięścią w stół i wrzeszczał, że żadne szarpidruty nie będą śpiewały i trzeba to zlikwidować — śmieje się Szabłowska. Festiwale przyciągały więc tłumy mniej lub bardziej niepokornych fanów, także ów niepozorny konkurs w Szczecinie.

tygodnik.tvp.pl, 24.07.2020

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy alfabetycznie: big beacie; big-beacie; big beat; big-beat; big beatach; big-beatach; big beatami; big-beatami; big beatem; big-beatem; big beatom; big-beatom | pokaż wszystkie formy

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • inwazja — Czy poprawne jest sformułowanie inwazja Krymu?
  • spośródSpośród, a nie z pośród
  • handicap — Pisownia: handicap czy handikap

Ciekawostki

  • partykuło-przysłówek — O historii partykuło-przysłówka
  • jazz — O usilnym polszczeniu jazzu i słów pochodnych
  • rzeźnik — Rzeźnik już niemodny, ale mięsko pyszne

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book