banjolina

banjolina (instrument)

Definicja

banjolina to instrument będący połączeniem banjo i mandoliny, zwykle mający pudło banjo oraz gryf i struny mandoliny (cztery podwójne struny), dość powszechny na początku XX wieku, w Polsce przed II wojną światową popularny w kapelach miejskich

Wariant
  • banjola
  • (rzadziej) bandżola
  • (rzadko) bandżolina
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
O użyciu słów banjola i banjolina Podana powyżej definicja jest definicją zgrubną, opisującą w najprostszy sposób to, co w nomenklaturze muzycznej nie ma sprecyzowanego opisu. Same nazwy zresztą są rzadko spotykane, obok odnotowanej w Dobrym słowniku banjoli i banjoliny pojawia się z rzadka

Pełna treść tego i 5308 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • banjo; banjolele; gitara; gitarka; mandolina; ukulele
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kapela Wileńska zaczęła działalność w 1988 roku, kiedy to grupka młodych chłopców, połączona miłością do polskiej pieśni i prowizorycznie muzykująca od kilku lat, postanowiła utworzyć kapelę.
Jej pierwszy skład stanowili: „Wujek Maniek”, autentycznie wujek wszystkich niemal członków zespołu, czyli solista Marian Wojtkiewicz, kierownik artystyczny, skrzypek Zbigniew Lewicki, kontrabasista Gerard Łatkowski, grający na banjo, banjoli, gitarze, harmonijce ustnej Artur Płokszto, perkusista Waldemar Łatkowski, gitarzysta Andrzej Paukszteło oraz akordeonista Romuald Piotrowski.

mapakultury.pl, 08.03.2014

Stanisław Grzesiuk od wczesnego dzieciństwa słuchał ulicznych piosenek i zachowywał je w pamięci. W późniejszych latach sam je wykonywał, we własnych adaptacjach, akompaniując sobie „na drewnie” — prymitywnej banjoli, którą kupił w obozie za 400 sztuk papierosów. Teraz po raz pierwszy na płycie kompaktowej znajdziemy ponad 140 minut niepublikowanych dotąd radiowych nagrań popularnego warszawskiego barda — autentycznego artysty, który przez lata przekazywał swoją twórczością zapomniane tradycje miejskiego folkloru.

merlin.pl, 2007

— W samo południe w Warszawie na Chmielnej zagrają wspólnie Kapela Czerniakowska i mieszkający od prawie 30 lat w Warszawie Afrykańczyk Mamadou Diouf oraz również warszawiak Mouhamed Mbow. Tym samym chcemy nawiązać do legendarnej czarnoskórej postaci Jumbo z „Cafe pod Minogą” Stanisława „Wiecha” Wiecheckiego. Chcemy pokazać, że już przed wojną Warszawa była miejscem wielokulturowym — wyjaśnia Paweł Średziński z fundacji Afryka Inaczej. (...)
Oprócz niecodziennego połączenia bandżoliny i bębnów na Chmielnej pojawi się także wspominana grupa Warszawiaki.

Maciej Miłosz, www4.rp.pl, 24.09.2011

Ciekawostki
Co słowniki wiedzą o..., czyli kolejny dowód na przepisywanie Pierwszym chyba polskim słownikiem, który zanotował hasło banjola, był „Słownik języka polskiego” pod red. W. Doroszewskiego (1958–1969). Było to jednak tylko hasło odsyłaczowe:

banjola (czyt. bandżola) ż I in. banjo: Śpiewa o miłości przy księżycu, przy dźwiękach gitary i banjoli. RYDZ. Ludzie 178.

Przykład użycia wzięto z „Ludzi z węgla” Niny Rydzewskiej (1950).

Najciekawsze jest jednak to, że kolejne słowniki po prostu

Pełna treść tej i 1578 pozostałych ciekawostek dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy alfabetycznie: bandżola; bandżolą; bandżolach; bandżolami; bandżole; bandżolę; bandżoli; bandżolin; bandżolina; bandżoliną; bandżolinach; bandżolinami | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • zawziąć się — Czy istnieje odpowiednik niedokonany? Czyli o zawzinać się
  • drzazga — O formie drzazeg
  • kakałko — Czy kakałko jest słowem poprawnym?

Ciekawostki

  • kobieta — Pochodzenie słowa kobieta
  • ode — Ode spółgosek
  • koktajl — O „koktajlowej” pisowni

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book