mandolina

mandolina (instrument)

Definicja

mandolina to instrument muzyczny strunowy szarpany, mający gruszkowaty korpus rezonansowy o wypukłym spodzie oraz cztery podwójne struny (strojone jak w skrzypcach), rozpięte na krótkim gryfie z metalowymi progami zakończonym odchyloną do tyłu deską kołkową; mandolina powstała na przełomie XVII i XVIII wieku z mandoli, największą popularnością cieszyła się w wieku XIX jako instrument ludowy, współcześnie wykorzystywana głównie w muzyce bluesowej, country i folkowej

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • banjo; banjolele; banjolina; gitara; gitarka; lutnia; ukulele
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Również w europejskiej muzyce folkowej mandolina znalazła swoje miejsce. Na fali zainteresowania muzyką irlandzką mandolina zaczęła coraz częściej pojawiać się w zespołach. Najczęściej jest to instrument z nieco większym pudłem rezonansowym, płaskim wierzchem i dnem oraz owalnym otworem — taki typ coraz częściej nazywany jest mandoliną irlandzką. Technika gry opiera się głównie na jednogłosowym prowadzeniu melodii z użyciem charakterystycznych ozdobników.

folk24.pl, 16.11.2015

Mandolina to jak gitara akustyczna. Brzmienie zależy od masy czynników, a Gibson stawia na powtarzalność (mandoliny Gibsona się nie ogrywa, ją się kupuje). Ostatnia sprawa to liczba produkowanych egzemplarzy, nieporównywalnie mniejsza od liczby gitar. Mandolina Gibsona to Rolls-Royce świata akustycznego. Jest i inna marka (zakończyła działalność, a nie pamiętam nazwy), której mandoliny są także bardzo drogie, takie mandolinowe Lamborghini.

forum.magazyngitarzysta.pl, 05.06.2008

— A jeśli jakiś muzyk, powiedzmy w średnim wieku, przyjdzie na pański występ i uświadomi sobie, że przez całe życie grał na nie tym instrumencie, na którym powinien? Czy dla niego jest już za późno? — Nie. Mandolina jest bardzo przyjaznym instrumentem. Prostym w obsłudze. Dlatego jest tak popularna jako instrument amatorski. Ma niewielkie rozmiary i łatwo daje się oswoić. Od chwili, gdy po raz pierwszy weźmie się mandolinę do rąk, do momentu, gdy można coś zagrać, upływa naprawdę niewiele czasu. O wiele szybciej można zacząć grać na mandolinie niż, na przykład, na skrzypcach. Nie ma smyczka, intonacja nie jest problemem, bo są progi... Mandolina jest łatwiejsza i prostsza.

wywiad z Avim Avitalem, mwm.nfm.wroclaw.pl, 2015

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • shot — Byczy strzał. O nazwach shotów
  • CAD — Pochodzenie słowa CAD
  • kakao — O pochodzeniu wyrazu kakao

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book