Wilia

Wilia (rzeka)

Definicja

Wilia to rzeka na Białorusi i Litwie (leży nad nią Wilno), mająca źródła na północ od Mińska, będąca najdłuższym dopływem Niemna (jej długość to 510 kilometrów, czyli mniej więcej połowa długości Wisły)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jak daleko sięgam pamięcią ja, a także moi poprzednicy, Wilia zawsze była schludną rzeką. (...) Tylko czasem na wiosnę zmąciła na krótko swoją toń powodziową falą i przez kilka dni spęczniała, wzdęta, okryta pianą niosła wodę mulistą, mętną, pełną kory, traw i połamanych gałęzi jak rzeka południowoamerykańska. Przez resztę roku, a szczególnie latem, a specjalnie pod koniec lata, stawała się po wierzchu szarobłękitna, a u spodu ciemnozielona jak stare szkło. I przejrzysta była niczym szkło.

NKJP: Tadeusz Konwicki, Bohiń, 1987

Najważniejsze, że Lipówka leżała nad Wilią. Rzeka o szybkim prądzie, choć nie płynąca z gór, miała wodę czystą, bo w swoim górnym biegu przecinała leśne okolice bez większych miast. Piaski i sosny — dlatego „naszych strumieni rodzica dno ma złociste i niebieskie lica”. Od czasu do czasu przepływały nią „płyty” zbite z sosnowych niekorowanych bali. Pływanie w Wilii było radosnym rytuałem naszej gromady. Wypływaliśmy na środek i dawaliśmy się nieść nurtowi, igrając, baraszkując, ścigając się, aż poza następny zakręt.

NKJP: Czesław Miłosz, Abecadło Miłosza, 1997

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • Kraków — O pochodzeniu nazwy wąwozu
  • kakao — O pochodzeniu wyrazu kakao
  • obznajomić — Kiedy przestano używać form obznajmić i obznajmić się?

Mogą Cię zainteresować również hasła