Reunion

Reunion (wyspa)

Definicja

Reunion to wyspa na Oceanie Indyjskim, w archipelagu Maskarenów (jego najdalej wysunięta na zachód część), leżąca około 700 km na wschód od Madagaskaru; Reunion to także departament zamorski Francji obejmujący tę wyspę i kilka pomniejszych, niezamieszkanych, ze stolicą w Saint-Denis

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Stwierdził, że w odróżnieniu od Madagaskaru wyspa Reunion jest urocza.
Wracali zadowoleni z Reunion, mając pomyślny wiatr we wszystkich żaglach, a na głównym maszcie przywróconą przez rewolucję lipcową trójkolorową flagę Francji.

Wojciech Sulewski, Konterfekty dziwnych Polaków, 1973, s. 46

Latem 1848 roku na wyspy Oceanu Indyjskiego dotarły wiadomości o rewolucji, czy raczej rewolucjach w Europie. Adam Piotr Mierosławski bawił wtedy na Reunionie, gdzie gościł u zakochanych w nim dwóch szwagierek, też pięknych i posażnych sióstr Rozalii Cayeux, z których każda gotowa była osłodzić mu życie i związać z nim swój los.

Marek Arpad Kowalski, Kolonie Rzeczypospolitej, 2005, s. 214

Po pierwsze: rum. Wyspa trzciną cukrową stoi, a z trzciny robi się rum. Warto odwiedzić destylarnię, np. Distillerie Savanna. Po drugie: wanilia. (...) U nas wanilia powala ceną, a na Reunionie dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Sama przywiozłam stamtąd dwie wielkie paczki lasek wanilii. (...) Po trzecie: kuchnia kreolska. (...) Wpływy francuskie, chińskie, afrykańskie, indyjskie — wszystkie się przenikają, powodując, że kuchnia Reunionu jest naprawdę bogata. (...) Po czwarte: egzotyczne owoce. Na Reunionie zajadałam się jak zwariowana świeżymi ananasami, marakujami i liczi. Wiedziałam, że za szybko znów takiego smaku nie poczuję. Koniecznie wybierzcie się też na targowisko. Tyle egzotycznych i nietypowych dobroci na wyciągnięcie ręki!

antonita.pl, 2017

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy; odmienny
lub nieodmienny

formy w tabelce: 

formy: Reunion; Reunionem; Reunionie; Reunionowi; Reunionu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • KMB — KMB niepoważnie, choć z wyczuciem...
  • niebawem — W polszczyźnie Ignacego Krasickiego
  • wleźć — Dawne wlazę

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book