Niepomniaszczij

Niepomniaszczij (nazwisko)

Definicja

Niepomniaszczij to nazwisko rosyjskie, np. Jan Niepomniaszczij (ur. 1990) — rosyjski szachista

Wariant
  • Niepomniaszczyj
  • Niepomniaszczy
  • (rzadziej) Niepomniaszczi
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Rosyjski szachista czworga nazwisk Zaufajcie nam, jesteśmy językoznawcami. Jeśli ten argument niezbyt przypada komuś do gustu, można czytać dalej, ale na własne ryzyko; za oczopląs i alfabetów pomieszanie odpowiedzialności nie bierzemy.

Nazwisko Niepomniaszczij (po rosyjsku Непомнящий) jest przymiotnikiem albo imiesłowem, odpowiadającym polskiemu niepamiętający. Dlatego też odmieniamy je

Pełna treść tego i 5317 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pretendent jest równolatkiem aktualnego mistrza świata. Niepomniaszczij jest multimedalistą Mistrzostw Świata i Europy juniorów. W 2010 r. został indywidualnym Mistrzem Europy. Na koncie posiada drużynowe (złoto) oraz indywidualne (brąz i srebro) medale zdobyte podczas szachowych olimpiad i Mistrzostw Świata. Obecnie w światowym rankingu zajmuje czwarte miejsce i jest najwyżej sklasyfikowanym Rosjaninem.
„Nepo”, jak nazywają go kibice, prawo do gry o tytuł mistrza świata wywalczył sobie w turnieju pretendentów rozegranym w Jekaterynburgu w ubiegłym roku. Rosjanin w pokonanym polu pozostawił tam siedmiu innych topowych szachistów świata.

sport.onet.pl, 26.11.2021

Jan Niepomniaszczyj wygrywa turniej Kandydatów i zmierzy się w meczu o mistrzostwo świata z Magnusem Carlsenem (Dubaj 24.11-16.12.2021).

pzszach.pl, 19.04.2021

Rosjanie traktują szachy prestiżowo jak żadna nacja i gdy przez dekady tytuł wydzierali sobie wyłącznie ich arcymistrzowie – najpierw w barwach ZSRR, w drugiej połowie XX wieku odebrał im ją na momencik tylko Amerykanin Bobby Fischer, świętowali coś więcej niż sportowy zaszczyt. To był dowód wyższości radzieckiego mózgu nad mózgami resztki ludzkości.
Władzę stracili w 2007 roku, gdy przejął ją Viswanathan Anand, którego sześć lat później obalił Carslen. Hindus i Norweg afery rosyjskiej nie rozumieją („Żyjemy z globalizacji, ludzie pracują dla zagranicznych firm, wyprowadzają się za granicę, kibicują zagranicznym klubom piłkarskim"), podobnie jak większość czołowych szachistów. Wstrzemięźliwie wypowiada się też Niepomniaszczi, który naciskany napomknął, że „bardziej logiczne byłoby, gdyby Daniił zachował neutralność", ale żalu nie czuje, mówi nawet o wdzięczności, bo największe szanse na wygraną miał w partiach, na których przebieg ewidentnie wpłynął jego rodak.

wyborcza.pl, 14.12.2021

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Niepomniaszczego; Niepomniaszczemu; Niepomniaszczi; Niepomniaszczij; Niepomniaszczim; Niepomniaszczy; Niepomniaszczyj; Niepomniaszczym

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • Branagh — O (nie)odmienności i wymowie nazwiska Branagh
  • PS — A jak to jest z kropkami
  • szansa — Szansa na raka?

Ciekawostki

  • ciul — Pochodzenie wyrazu ciul
  • już — Jaką już jest częścią mowy?
  • rzezimieszek — Pochodzenie wyrazu rzezimieszek

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book