Kaszubka

Kaszubka

Definicja

Kaszubka to mieszkanka Kaszub

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dzisiaj Ewa Górnik swobodnie wplata kaszubskie słowa w polskie zdania. W ciągu dziesięciu lat, od kiedy zamieszkała nad Zatoką Pucką, wrosła w miejscowe środowisko.
— Nie jestem stuprocentową Kaszubką, ale śpiewam i czytam po kaszubsku — śmieje się. — Widać wychodzi to nie najgorzej, bo należę do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i naszego chóru Na Strądze.

NKJP: Dziennik Bałtycki, 2000

W kaszubskich domach metoda malowania jaj przekazywana jest z pokolenia na pokolenia. Prawdziwa gospodyni wie, ile trudu wymaga przygotowanie pisanek na święta. Pracę rozpoczynały już przed Niedzielą Palmową. Na całe dnie zamykały się w tak zwanej komórce. Po to aby uchronić się przed „zgubnym wpływem męskiego wzroku”. Produkcja wielkanocnych ozdób spotykała się ze stanowczą dezaprobatą przedstawicieli płci męskiej.
— Jak baby malowały, to na gotowanie obiadu nie było już czasu. A zresztą był Wielki Tydzień, czas postu i jadło się tylko maślankę z tłuczonymi kartoflami. Będąc na takiej diecie, mężowie nie mogli doczekać się świąt - mówi Janina Tadeusiak, Kaszubka z Brus koło Chojnic.

NKJP: Wieczór Wybrzeża, 2004

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • skroń — Odmiana: skrońmi czy skroniami
  • gitara dobro — Pisownia: gitara dobro czy gitara Dobro?
  • szansa — Odmiana: szanse czy szansy?

Ciekawostki

  • Wardęga — Znaczenie dosłowne
  • geminata — Pochodzenie słowa geminata
  • RSS — Pochodzenie nazwy RSS

Mogą Cię zainteresować również hasła