Kasandra

1. Kasandra (w mitologii)

Definicja

Kasandra to postać z mitologii greckiej, córka Priama, królewna trojańska, ukochana Apollina, obdarowana przez niego mocą widzenia przyszłości; gdy odrzuciła zaloty tego boga, ten zemścił się, nie odbierając jej zdolności wróżbiarskich, ale sprawiając, że nikt nie chciał wierzyć w jej przestrogi (czego wynikiem był m.in. upadek Troi); motyw Kasandry był często wykorzystywany w kulturze (literatura, muzyka, sztuki plastyczne)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W literaturze polskiej postać Kasandry pojawia się w „Odprawie posłów greckich” Jana Kochanowskiego. W dramacie tym, który jego twórca wzorował na tragedii antycznej, wizerunek Kasandry nie odbiega od starożytnego pierwowzoru. Kasandra pojawia się pod koniec utworu, gdy odprawienie z kwitkiem posłów achajskich ubiegających się o wydanie porwanej przez Parysa Heleny jest już postanowione.

edukator.pl, 27.10.2015

 1.1. kasandra (w życiu)

Definicja

kasandrą nazywa się osobę, która przepowiada nieszczęścia i niepowodzenia, choć — w mniemaniu niektórych — robi to niepotrzebnie, wzbudzając zbędne lęki; słowo książkowe

Wariant
  • Kasandra
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • czarnowidz; defetysta; fatalista; pesymista; ponurak; zgorzknialec; złowróżbna prorokini; zwiastunka katastrofy; zwiastunka nieszczęścia
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Jak Pan odczytał decyzję ponad 2,5 miliona Polaków, którzy poszli do ZUS lub wysłali tam deklarację, że oto mimo rządowych namów chcą pozostać w OFE?
— Nie sprawdziły się przepowiednie licznych Kasandr, że likwidacja przymusu i danie Polakom wyboru, czy chcą podejmować ryzyko rynku kapitałowego, to „demontaż OFE”.

wywiad z Janem Krzysztofem Bieleckim, Forbes 09/2014, s. 42

Cale gromady kasandr mamroczą nieprzerwanie, anonsując kolejnych agresorów, kolejne katastrofy, jak numery w czasie cyrkowej rewii. Paraliżuje nas poczucie automatyzmu dziejów, wyobcowanie z historii świata (...)

Jerzy Sosnowski, Ach, 2005

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy alfabetycznie: kasandr; Kasandr; kasandra; Kasandra; kasandrą; Kasandrą; kasandrach; Kasandrach; kasandrami; Kasandrami; kasandrę; Kasandrę | pokaż wszystkie formy

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

2. Kasandra (imię)

Definicja

Kasandra to imię żeńskie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Ma 6 lat, lubi rosół i bajkę „Barney i przyjaciele”. To Kasandra — nasza nowa pani prezydent, która dziś z okazji Dnia Dziecka rządzi przez jeden dzień miastem.
(...) W konkursie brały udział dzieci przebrane za barwne postacie. Jury urzekł strój Kasandry — to bogato zdobiony strój śląski. (...) Kasandra mieszka z rodziną w Nowym Bytomiu. Ma czterech starszych braci. (...)

rudaslaska.com.pl, 01.06.2015

Na rzadką chorobę neurologiczną zachorowała Kasandra Michałowska z Dwikozów, uczennica klasy II tamtejszego gimnazjum. Potrzebna jest pomoc. (...) — Kasia, bo tak ją nazywamy, to wyjątkowa dziewczyna, o niespotykanej urodzie. Bardzo dobra uczennica. Wspaniała koleżanka, aktywna, pełna radości życia gimnazjalistka — mówi Iwona Korczyńska-Sapielak, dyrektor gimnazjum w Dwikozach.

echodnia.eu, 19.05.2015

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • zostać — Jaka jest różnica między stać się kimś a zostać kimś?
  • zarówno..., jak... — Interpunkcja w zarówno..., jak... i kwestia pomijania zarówno
  • taki jak — Czy stawiać przecinek w taki jak?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book