DDA

1. DDA (syndrom)

Definicja

(syndrom) DDA to różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, schematy funkcjonowania i trudności życiowe, których doświadcza osoba pochodząca z domu, w którym co najmniej jedno z rodziców było alkoholikiem

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Swego czasu szukano wspólnych cech występujących u dorosłych dzieci alkoholików. Jednak bardzo szybko zauważono. że jest ich tak dużo, że właściwie są to cechy wszystkich ludzi. Próbowano także analizować życiowe losy poszczególnych osób dotkniętych syndromem DDA. Okazało się, że są bardzo różne, podobne do losów ludzi w ogóle. Jedni z tym syndromem doszli do wielkich sukcesów, inni nie osiągnęli w życiu niemal nic. Tak więc osoby z DDA w wielu wymiarach krańcowo różnią się od siebie. Z drugiej jednak strony błędem byłoby uważać, że w ogóle nie możemy takich osób rozpoznać. Jednak rozpoznanie DDA należy już do profesjonalistów. Wspomnę jedynie, że wymaga dłuższej rozmowy i wnikliwej obserwacji.

Andrzej Kieliszek, witrynawiejska.org.pl, 10.11.2010

Gramatyka

rzeczownik rodzaj nijaki nieodmienny

formy w tabelce: 

formy: DDA

 1.1. DDA (osoba)

Definicja

DDA to także osoba z takim syndromem

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) można uznać, że łączy ich m.in. niskie poczucie własnej wartości, okrutny samokrytycyzm, nieadekwatne do potrzeb branie na siebie odpowiedzialności, problem z budowaniem więzi, wyrażaniem uczuć i egzekwowaniem swoich praw, a czasem chęć posiadania całkowitej kontroli nad życiem swoim i cudzym; nieumiejętność prowadzenia dyskusji, rozwiązywania sporów. DDA przekonani, że nie są warci zainteresowania, sympatii, miłości, traktują związek emocjonalny jako swoistą transakcję „coś za coś”: muszą zrewanżować się za dobro, którego doświadczają, zapracować na nie, udowodnić, że zasłużyli.

wiadomosci.ox.pl, 08.06.2019

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • hokus-pokus — O tajemniczym pochodzeniu tajemniczego hokus-pokus
  • Murzasichle — Pochodzenie nazwy Murzasichle
  • Toussaint — Wszyscy święci..., czyli o pochodzeniu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book