bieszczadnik

bieszczadnik (w Bieszczadach)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • taternik
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Drugim zwierzęciem był żbik, który przypomina kota domowego, ale nim nie jest. Kiedy o nim słuchaliśmy, naukowcy dyskutowali, czy żbiki jeszcze w Polsce w ogóle żyją. Wreszcie trzecim był wąż Eskulapa. — Jest długi na kilka metrów i gruby jak ramię drwala. Dusi swoje ofiary — opowiadali przy zupie bieszczadnicy, a Romek i ja postanowiliśmy, że musimy go znaleźć.

wyborcza.pl, 16.10.14

Janusz Zubow, bieszczadzki rzeźbiarz, wagabunda, jeden z ostatnich zakapiorów, nie żyje. W minioną sobotę grono bieszczadników pożegnało Go na cmentarzu w Cisnej.
Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przyjechał w Bieszczady ponad dwadzieścia lat temu. Imał się różnych zajęć. Wypalał węgiel drzewny, rzeźbił, ale przede wszystkim wędrował po górach. Nigdzie długo miejsca nie zagrzał. Mieszkał w Chrewcie, Rzepedzi, Chmielu, na Połoninie Wetlińskiej, na Szczerbanówce, w bacówce na przełęczy Orłowicza, w Cisnej, a po śmierci Jędrka Wasielewskiego-Połoniny — zamieszkał w domu nad potokiem w Kulasznem.

NKJP: Dziennik Polski, 2000

Ciekawostki
Nie miał szczęścia do słowników Bieszczady to wciąż teren jakoś odległy (...)
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: bieszczadnicy; bieszczadnik; bieszczadnika; bieszczadnikach; bieszczadnikami; bieszczadniki; bieszczadnikiem; bieszczadnikom; bieszczadników; bieszczadnikowi; bieszczadniku

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • rzep — Dawne rzepia, rzypienie i inne historie
  • klipfisz — Pochodzenie wyrazu klipfisz
  • bi- — Pochodzenie cząstki bi-

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book